CHP’nin kazanamamasının arkasında kuruluş hikâyesi vardır. CHP, Bir siyasi parti değildir.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı
Toplumumuz, 21'nci asırda dahi yeterli bilgi ve teknolji üretememektedir. Peki, bunun nedeni neden araştırılmaz?
Toplumumuz, 21’nci asırda dahi yeterli bilgi ve teknoloji üretememektedir. Peki, bunun nedeni neden araştırılmaz?

Lütfen! Hiçbir araştırma yapmadan,  bir “siyasi parti” tanımı yapınız? Ve tanımlamanızı, “İktidarı elde etmek için yapılan bir faaliyettir.” İfadesi ile karşılaştırınız.

İktidardaki bir yönetim, “iktidarı elde etmek” için bir “siyasi parti” kurabilir mi?

-“Aaa… Olur mu? (Zaten bir şekilde) iktidarda, kendisini devirmek için neden (muhalif anlayışta bir)  Siyasi Parti kurmak istesin?

-Siyasi partiler, İktidara gelmek için aynı düşünceleri paylaşan vatandaşlar tarafından (bir muhalefet anlayışı ile) kurulur.

Anlaşılması gereken;  İktidarda bulunan bir yönetimin, (muhalif anlayışta) bir siyasi parti kuramayacak olmasıdır. Zaten iktidar (yönetimin) sahibidir.

Yaygın tanımı ile, “Cumhuriyet Halk Partisi”, O günün Devlet yönetiminde, iktidarda olan Mustafa Kemal Paşa tarafından (Bir devlet partisi olarak) kurulmuştur.

-CHP’nin, 1923’teki ismi;  “Halk Fırkası” ,

-1924 yılındaki ismi, “Cumhuriyet Halk Fırkası”,

-1935 yılında ise “Cumhuriyet Halk Partisi” dir.

Peki, Kuruluşunda “Cumhuriyet” ibaresi neden yoktur?

-“..Cumhuriyet” ismiyle bir fırka kurmak üzere olduğumuzu beyanla, bu ismi bize kaptırmamak için, kendi fırkalarının başına “Cumhuriyet”i eklemeye karar verdiler..”

Anlaşılması gereken;

-“Halk Fırkası” olarak kurulan parti, eğer, sonradan kurulan;

-“Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası”nın, “Cumhuriyet” ismini almamış olsaydı, biz bugün “Cumhuriyet Halk Partisi”nin ismini sadece Halk Partisi olarak ifade edecektik…” (1)

-‘Et-tekrarı ahsen, velev kane yüz seksen.

-“Yüz seksen kere de olsa (bazı konuları) tekrar etmek daha güzeldir.”

Resim; http://www.dunyabulteni.net/haberler/293887/turkiyede-ilk-yerel-secimler-1930-secimleri

(1) Daha fazlası için bakınız;  http://www.canmehmet.com/chp-dosyasini-aciyoruz-bir-kadim-millet-ile-bir-parti-bir-banka-ve-3-kankanin-hikayesi-1.html)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SPAM ENGELLEME SORUSU

*

Next Post

Mustafa Kemal Paşa İngiliz gazeteciye: "Sultanı (Vahdettin'i) biz uzaklaştırdık" diyerek, "Vahdettin kaçtı!" tartışmalarına son noktayı koymuştur.

Cts Nis 12 , 2014
Önceki Yazı Sonraki Yazı   Sabık Sultan Vahdettiniçin, “Sürgün edildi” ifadeleri gündemde yer almaya başlasa da, Mustafa Kemal Paşa’nın bu ifadesi, tartışmaları noktalayacak olması bakımından araştırmacıları için önemlidir. … Yazarı ve eser hakkında: İsim; “KUVA-I MİLLÎYE ANKARASl “ Yazar; Grace M. ELLISON  (İngiliz Bayan gazeteci) İngilizce yayım tarihi; Lozan-Ocak, 1923 […]

Eğitim

↓