Yakın Tarihe Kadar Neden Yüksek Teknoloji Üretemedik (1)

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Ne değişti de, “toplu iğne üretemeyen ülke” İnsansız hava aracı, füzeler üretmeye başladı?

Bir çocuğa bir sopa verirseniz, yapabileceklerini bir sopa; Ona bir top verirseniz, yapabilecekleri bir top ile sınırlandırırsınız.

Çocuğunuza bir bilgisayar veya bir tohum verdiğinizde ise, onun hayal dünyasını genişletmiş, üretkenlik kapısını açmış olursunuz.

İnsan, düşünerek üreten; özgüveni ile  harekete geçen varlıktır.

Bir insana yapılabilecek en büyük iyilik : onun hayal dünyasını olabildiği ölçüde büyütmek, ona özgüven kazandırmaktır.

Neden bazı ülkeler yüksek teknoloji üretirken, bazıları elde ettikleri teknolojileri dahi değerlendirememekte, geliştirememektedir?

Bir ailenin, bir şirketin, bir toplumun en büyük zenginliği, sahip olduğu iyi yetişmiş, yüksek donanımlı insanlarıdır.

Ancak, kimi toplumlar, büyük emek ve masraflarla yetiştirdikleri az sayıdaki nitelikli insanını, ülkesinde tutamamakta, bunların başka ülkelere göçüne engel olamamaktadır.

Bunlarla birlikte kimi ülkeler : teknoloji üretimi konusunda kendi insanının ve ülkesinin ihtiyaçlarını çok iyi değerlendirmeden; pazardaki yoğun rekabeti ve tüketimdeki daralmayı da dikkate almadan riski alanlarda büyümeye çalışarak, kısıtlı kaynakları israf etmektedir.

Yukarıda sayılan nedenlere : kimi ülkelerdeki bürokratik yapının, ülkenin ihtiyacı olan alanlarda teknoloji üretimine gerekli kolaylığı sağlamamasının yanında, Devletin gerekli altyapıyı kurmaması, bu alanda gerişimcileri desteklememesidir.

İlk bölümde, bugüne kadar neden yüksek teknoloji üretemedik? Sorusuna verilen cevaplar özetlenirse:

– Çocuklarımızın ufkunu açmıyor, aksine onları sınırlandırıyoruz.

-Az sayıda yetiştirdiğimiz nitelikli insanımızı (yanlış eğitim-öğretim nedeniyle): ülkemizi/kültür değerlerimizi sahiplendiremediğimizden  elimizde tutamamışız.

-Önceki dönemdeki (kimi) yöneticiler tarafından, ülkenin kıt kaynakları, yanlış yatırımlarla verimsiz hale getirilmiştir.

-Bürokrasi ve Devlet tepe yöneticilerinin davranışları, ülke gerçekleri ile uyumlu olamamıştır.

Bunlara, Dünya Bankası ve IMF gibi uluslararası kuruluşların verdikleri kredilerin, şartlı verilmesi ve kullanılan yerlerin hiçbir şekilde ülkenin büyümesine yardımcı olmaması da ilave edilmelidir.

Devam edecek

www.canmehmet.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SPAM ENGELLEME SORUSU

*

Next Post

Yüksek Teknoloji Üretmek : Altyapı, Sermaye mi, Yoksa Yüce Bir İdeal Meselesi mi? (2)

Per Şub 7 , 2019
Önceki Yazı Sonraki Yazı Üniversitelerin veya Ar-Ge yetkililerinin, yüksek teknolojideki yetersizliğimize : “yetişen az sayıdaki nitelikli mühendisimizin, yüksek ücret nedeniyle gelişmiş ülkelere göç ettikleri”  mazeretini gösterdiklerini biliriz. Ancak, bu mazeret ile birlikte, “yetersiz altyapı ve sermaye eksikliği” ileri sürülerek; (Yerli-yabancı) okullarda yetişen insanlarımıza; yüksek bir ideal, vatan sevgisi verilmemesi, kendi […]

Eğitim

↓