Yabancılar ve içişlerimiz; Batı soslu, anlaşmalı, dayanışmalı, çok darbeli hayat başlıyor (10)

Önceki Yazı
Sonraki Yazı
Kuralı koymak isteyenler, rekabetçileri kadar güçlü olmak durumundadır.
Kuralı koymak isteyenler, rekabetçileri kadar güçlü olmak durumundadır.

CHP ile Demokrat Parti’nin siyaseten bir farkı yoktur. CHP’nin devamı demek yanlış olmaz. Ve neden darbede Celal Bayar’a dokunulmadı da, Amerikan Koleji mezunu Menderes asıldı? Bu soruya cevap vermeden önce Celal Bayar, Ali Fethi Okyar ve Adnan Menderes’i tanımamız; Serbest Fırka ile Demokrat Parti hakkında bilgi verilmesi gerekmektedir.

Celal Bayar (1883-1986):

1908 yılında İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne katıldı. 1918 yılında Müdafaa-i Hukuk-ı Osmaniye Cemiyeti’ne girdi. Lozan Barış Konferansı’na müşavir göreviyle katıldı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda görev aldı. Mustafa Kemal Paşa’ya; (1937-1938); İsmet İnönü’ye, (1938-1939) Tarihlerinde olmak üzere iki kez başbakanlık yapmıştır.

Demokrat Parti genel başkanı Celal Bayar’ın, 1948 yılında, dönemin “Milli Şef”i İsmet İnönü’nün demokratik seçimlere izin vermesi için “Devr-i Sabık yaratmayacağız” (yani iktidara geldikten sonra yapılan yanlışların ve yolsuzlukların hesabını sormayacağız) ifadesi  ünlüdür.

Yassıada Mahkemesi tarafından idama mahkûm edilen (15 Eylül 1961) ve cezası yaşı nedeniyle idam cezasından müebbet hapse çevrilen Bayar, 7 Kasım 1964 tarihinde serbest bırakılmıştır.

Ali Fethi Okyar (1880 -1943):

1904’te İttihat ve Terakki Cemiyetine katılarak, 1908 Devrimi’ni hazırlayan kadro içinde yer aldı. Cumhuriyeti kuran öncü kadro içindedir., İki kez Başbakanlık  yapmış,  Mustafa Kemal Paşa’nın talimatıyla muhalefet partisi Serbest Cumhuriyet Fırkası‘nı kurmuştur. (12 Ağustos 1930). SCF kısa sürede geniş bir destek kazanarak Cumhuriyet Halk Fırkası (CHF) yönetimini kaygılandırması üzerine SCF’nin iktidara ancak cumhurbaşkanıyla çatışarak gelebileceğini kavrayan Fethi Bey bunun çok ağır sonuçlar yaratacağı düşünerek, 17 Kasım 1930’da, kurulmasından üç ay sonra partiyi kapatır.

Adnan Menderes’e geçmeden Celal Bayar ve Ali Fethi Okyar’ın ortak özelliklerini hatırlayalım;

-İkisi de İttihat ve Terakki Cemiyetine üyedir.

-İkisi de Cumhuriyetin kuruluşunda çalışmıştır.

-İkisi de ikişer kez başbakanlık yapmıştır.

-İkisi de Mustafa Kemal Paşa’nın yakın arkadaşı, mutemedi ve sırdaşıdır.

-İkisi de Cumhuriyet halk Fırkası (Partisi) Kökenlidir.

-İkisi de (Okyar, Mustafa Kemal Paşa’nın-Bayar, İsmet İnönü’nün) (izinleriyle) emirle farklı görüntüde siyasi parti kurmuştur.

Adnan Menderes (İzmir Amerikan Koleji mezunu ); Başbakanlığı; 1950-1960 yılları arasındadır.

Adnan Menderes, Hem Ali Fethi Okyar’ın kurduğu SCF’de hem de Mustafa Kemal Paşa’nın kurduğu CHF’de siyaset yapmıştır.

Menderes parti içi muhalefetten dolayı 1945 yılında CHP’den ihraç edildi. Birlikte ihraç edildikleri arkadaşları Celâl Bayar, Fuad Köprülü ve Refik Koraltan ile Demokrat Parti’yi kurdu. Demokrat Parti genel başkanı Celal Bayar, dönemin “Milli Şef”i İsmet İnönü’nün demokratik seçimlere izin vermesini sağlamak için “Devr-i Sabık yaratmayacağız” (yani iktidara geldikten sonra yapılan yanlışların ve yolsuzlukların hesabını sormayacağız). Sözü ile ünlüdür.

Menderes döneminde, Para ve Pulların üzerinden İnönü deneminde kaldırılan Atatürk’ün resimleri, bu kez  İnönü resimleri kaldırılarak, tekrar ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün resimleri basılmaya başlanır. Celal Bayar’ın da, “Atatürk’ü Koruma Kanunu”nu çıkardığı bilinmektedir.

1950-1954 yıllarında Türkiye ekonomide kalkınma dönemine girdi. Bu dönemde serbest piyasa ekonomisine geçişe hız verildi. Yabancılara petrol arama ve çıkarma izni verildi. Yabancı sermayeyi teşvik yasası çıkarıldı. Gelen krediler özellikle tarım alanında kullanmaya başlandı. Tarımda makineleşme çalışmaları yoğunlaştırıldı. Marshall Planı’nın da (Amerika’nın) katkısıyla ülkede yeni sanayi tesisleri kuruldu…

Meraklıları, Menderes döneminde ekonomik manada yapılanlarla, Turgut Özal döneminde yapılanları karşılaştırarak aralarındaki benzerlikleri görebilirler.

Ve Okuyanlara farklı bir kapı açmak adına Menderes’ten sonra gelen siyasetçilerle ilgili ortak noktalar hakkında genel bilgi verilmektedir.

Gelecek bölümde kalındığı yerden devam edilecektir.

Bülent Ecevit (Amerikan Koleji), Başbakanlık dönemi; (1974)-(1977)-(1978-1979)-(1999-2002)

..

Tansu Çiller (Amerikan Kız Koleji mezunu, Robert Koleji Ekonomi Bölümü, yüksek lisansını New Hampshire Universitesi, Doktorasını Connecticut Üniversitesi, doktora sonrası çalışmalarını Yale Üniversitesi) Başbakanlık dönemi; 1993 – 1996

Süleyman Demirel (Amerika’da burs ve eğitim), Başbakanlık dönemleri; (1965 – 1971)- (1975-1977)-(1977-1978)- (1979-1980)-(1991-1993)

Demirel, 1950’de Elektrik İşleri Etüd İdaresi’nde çalışmaya başladı. Sulama ve elektrik konularında araştırma yapmak için Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) gönderildi. 1955 yılında da DSİ Genel Müdürlüğü’ne tayin edildi. Bu arada Eisenhower Vakfı’nın onu bursiyer olarak seçmesiyle yeniden ABD’ye gitti. 1962-1964 yılları arasında serbest müşavir-mühendis olarak çalıştı. ABD’nin uluslararası mühendislik ve müteahhitlik firması Morrison Knudsen Inc.’in Türkiye temsilciliğini üstlendi.

Turgut Özal (Amerika’da ihtisas ve çalışma) (1927-1993) Başbakanlık dönemi; (1983 – 1989) Evlendikten sonra, Amerika’da Texas Tech Üniversitesine ihtisas yapmaya giden Özal ekonomi branşında eğitim aldı. Özal, 1965 seçimlerinden sonra Süleyman Demirel’in danışmanı olarak görev yaptı. 1967 yılında DPT Müsteşarı oldu. 1971’den 1973’e kadar Dünya Bankası Sanayi Dairesi’nde danışman olarak çalıştı.

Devam edecek…

-Batı soslu, çok partili, çok darbeli hayat başlıyoooorrr….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SPAM ENGELLEME SORUSU

*

Next Post

Batı soslu hayat başlıyor: “Happy birthday to you!” (11)

Per Mar 6 , 2014
Önceki Yazı Sonraki Yazı Yenilenler, yenenlerin düşünce ve inançlarını alma, ona bağlanma eğilimindedir. Ona boyun eğer, giyimini, kuşamını taklit ederse onun gibi olacağını düşünür. Bu bizim yaklaşık ikiyüz yıldır ve hala farkına varamadığımız içine düşürüldüğümüz, düştüğümüz tuzağın ışıklar altında parlayan aldatıcı vitrinidir. Bu tuzağa Osmanlılar da düşmüştür, Cumhuriyetin kurucuları da… […]

Eğitim

↓