Tüm Yönleriyle Askeri Darbeler; Kimler, Neden yapar?

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Çok açık ifadesiyle; Eğer bir ülkede, Parlamento rejimi sağlıklı kurulamamış, Sosyal sınıflar arasında güçlü bir denge oluşturulamamış ve ülke ekonomik olarak gelişememişse, O ülkede, kim sabah erkenden kalkarsa ihtilali o yapmakta; durumun farkında dahi olmayan vatandaşlar gördükleri rüyayı;

-“Cumhuriyetin, laikliğin, vatanın bölünmezliğinin” kurtuluşu olarak hayra yormaktadırlar. Atatürk başımıza gelecekleri bildiği için;

-“Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir.”

Demişse de bugüne kadar sesini duyan fazla kimse olmamıştır.

Bir ülkede, gerçek manası ile halkın egemenliğine dayalı bir yönetim şekli kurulamamışsa, orada memur-asker rejimi oluşmaktadır.

Çünkü devlet yönetimi boşluk kabul etmemekte; ve siz halk olarak o makamı dolduramaz iseniz, birileri anında ortaya çıkarak gereğini yerine getirmektedir.

Ve darbelerin tüm hikayesi özetle budur. Üstelik içtiğimiz su kadar berrak bir şekilde;

* * *

“Askerî darbeler 20. yüzyılda yaygın biçimde Latin Amerika’da Arjantin, Şili, Asya’da Birmanya, Afrika’da ve Avrupa’da Yunanistan, Türkiye gibi özellikle gelişmekte olan ülkelerde gözlenmiştir.

Hükûmetlerin, ekonomik ve sosyal sorunları çözmekte başarısız oldukları iddiası, cuntacılar tarafından askeri darbelerin başlıca sebebi olarak gösterilmektedir.” (1)

* * *

“Askeri darbeler aynı zamanda güçlü devletlerin zayıf devletler üzerindeki emellerini gerçekleştirebilmeleri için tercih edilen bir yol olarak da karşımıza çıkar.

Örneğin CIA’in Şili darbesine destek vermesi gibi.

Ayrıca, NATO’nun askerî kanadından 1974’te çıkan Yunanistan’ın, karşılığında Türkiye’ye hiçbir taviz verilmeden 1981’de veto edilmeden tekrar NATO’ya kabulü de ancak 12 Eylül 1980 darbesinden sonra mümkün olabilmiştir.” (2)

* * *

“Darbeler siyaset tarihinin uzun zamandır bir parçasıdır. Jül Sezar (Julius Caesar) bir darbe kurbanı olmuştur ve bazı Roma imparatorları iktidara darbeyle gelmiştir. 1799’da Napolyon da Fransa’da iktidarı bir darbeyle ele geçirmişti. Antik Yunan ve Hindistan kentlerinde darbeler fazlasıyla yaygındı.

20. asrın sonlarına doğru darbeler başta gelişmekte olan ülkeler olmak üzere dünyada bir hayli yagınlaştı: Latin Amerika’da, Asya’da, Afrika’da, Avrupa’da. 1980’lerden sonra darbeler daha az sıklıkta görülmeye başlandı.

Hükümetlerin sosyal ve ekonomik sorunları çözmekte yaşadıkları sorunlar ve dolayısıyla ortaya çıkan yeni sorunlar bu darbelerin başlıca sebeplerini oluşturmaktadır.” (3)

* * *

Bütün bu görünür sebeplerin yanında darbeler ayrıca güçlü devletler tarafından zayıf ve küçük devletler üzerindeki emellerini gerçekleştirmede etkili bir silah olarak kullanılmaktadır. Bunun en canlı örneği Şili’de Salvador Allende hü(kü)metinin devrilmesi ve Allende’nin öldürülmesiyle sonuçlanan * darbedeki ABD ve CIA etkisinde görülebilir.” (4)

* * *

“2002’de Venezuela’da oy çokluğu ile seçilmiş olan Hugo Chavez’e karşı ABD destekli bir darbe yapıldı; darbe başarılıydı ama hemen yıkıldı.

Darbenin etkisi Chavez yanlısı halk gösterileri, ordunun Chavez yanlısı tutumu sebebiyle kolayca ortadan kalktı. Chavez darbeden 2 gün sonra yeniden iktidarı ele geçirdi, askerî cunta dağıtıldı.

Bu gibi durumlarda halk gösterilerinin darbeleri ters çevirebileceği ve istedikleri liderleri geri getirip iktidara oturtabilecekleri anlaşılmış oldu.

Hatta bu olaydan sonra Chavez’e yönelik halk desteğinin daha da artması darbeden istenilen sonucun tam aksine bir gelişme oldu. (5)

* * *

“ Darbeyle İşbaşına Gelen Liderler ;

-Cemal Gürsel Türkiye 1960

-Georgios Papadopulos Yunanistan 1967

-Saddam Hüseyin Irak 1968

-Muammer Kaddafi Libya 1969

-Kâbus bin Seyd El Ebu Seyd Umman 1970

-Augusto Pinochet Şili 1973

-Ziya ül Hak Pakistan 1978

-Teodoro Obiang Nguema Mbasogo Ekvator Ginesi 1979

-Kenan Evren Türkiye 1980

-Lansana Conté Gine 1984

-Blaise Compaoré Burkina Faso 1987

-Zine el Abidin bin Ali Tunus 1987

-Than Shwe Myanmar 1988

-Ömer Hasan Ahmet el Beşir Sudan 1989

-Yahya Jammeh* Gambia 1994

-Hamad bin Khalifa Katar 1995

-Pervez Müşerref Pakistan 1999

-François Bozizé* Orta Afrika Cumhuriyeti 2003

-Josaia Voreqe Bainimarama Fiji 2006

-Mohamed Ould Abdel Aziz Moritanya 2008

-Andry Rajoelina Madagaskar 2009

-Roberto Micheletti Honduras 2009 (6)

* * *

Her zaman olduğu gibi her şeyin en iyisini elbette sizler bilirsiniz…

-“Aaa… O Neden ki?”

İzninizle açıklayalım;

-Bu ülke için üreten;

-Bu ülkede devlet sistemi yaşasın diye alınterini, emeğini vergi olarak veren;

-Bu ülkenin savunması için gerektiğinde kelle veren sizlersiniz.

Sonra;

-Bu ülkenin yöneticileri rahat etsin diye, onlara lüks tatil kampları, oteller, evler yaptıran, otomobiller alan da;

-Ülkem iyi savunulsun diye aç kalma pahasına; Milyonluk ordu besleyen de sizlersiniz…

Bu kadar emek ve zahmetten sonra kendiniz için en iyisini siz bilmeyeceksiniz de kim bilecek?

(1-2-3-4-5-6) Vikipedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SPAM ENGELLEME SORUSU

*

Next Post

Kopenhag Kriterleri ve AB Türkiye'ye ne getirmektedir?

Paz Mar 6 , 2011
Önceki Yazı Sonraki Yazı   “Türkler AB’nin bir parçası olmayacak, olmamalı” https://clairebelweil.wordpress.com/2013/08/22/turkey-should-not-must-not-will-not-be-part-of-the-eu/     Toplumumuzda çok sık gündeme gelmesiyle birlikte; genelde içeriği fazlaca bilinmeyen “Kopenhag Kriterleri” açıklanacak ve Avrupa Birliği, Türkiye için dışarıya verilen görüntünün aksine, “Türk Ordu ve yargısının siyaseten etkin olmasını” mı istemektedir? soruna cevap aranacaktır. Bakalım ünlü […]

Eğitim

↓