Tarih nedir, Neden Önemlidir?

1
Sonraki Yazı

fatih

 

“Toplumların tarihleri, yaşam tecrübelerinin korunduğu hafızalardır. Tarihlerinin, dolayısıyla birikimlerinin doğru bilgisine sahip olan toplumlar, geleceklerini çok daha sağlıklı görüp plânlayabilecekler; geçmiş birikimlerinin ürünleri olan medeniyetleri üzerine istikballerini bina edebileceklerdir. “(1)

Tarih : çok kısa özeti ile insanın geçmişte yaptıklarını yazması veya yaşadıklarının yazılmasıdır. Tarih;  İnsanın düşündükleri, hareketleri ve üretttiklerinin tamamıdır.

Tarih : olmuşların, yaşanmışların yitip gitmemesi, karanlıklarda kaybolmaması demektir.

Geçmişi olmayan bir varlık eksiktir. İnsan, gelişebilmesi için geçmişini ileriye taşıyabilmelidir. Kendimizi geçmişimiz olmadan anlamamız mümkün değildir.

Bunlarla beraber insan,  yapısı gereği hiçbir zaman yaptıklarını yeterli görmez, bu nedenle ve  daima geçmişi ile kavgalıdır.

Tarihteki olayların geleceğe doğru olarak intikal edebilmesi, ancak, tarafsız bir şekilde düzenlenmiş kayıtlarla mümkündür.

Bu konuda İstanbul’ un fethi ile ilgili bir örnek  :

Yunanlı  yazar kitabında:

-“Fetih sabahı Bizans’ ta yerleşik halktan bazıları ve din adamları, bazı kapıları açarak Osmanlıların surları fazla zorlamadan içeri girmeleri sağlanmıştır… Fetih adeta halk tarafından daha kolay hale getirilmiştir. Çünkü halk; mevcut yönetimin yaptıkları haksızlıklara tahammül edemeyecek hale gelmiş ve Bizans’ ın yıkılmasına adeta yardım etmiştir” der. Kıskanmadan ve çarpıtmadan.

Tarih, geçmiş insanlar için değil, gelecek insanlar için yazılmaktadır.

Bir millet için doğru bir tarih, doğru bir gelecektir.

Tarih, Bir milletin geleceğidir.

 

Resim;http://cevaplar.mynet.com/soru-cevap/karikatur-hakkinda-yorumunuz-nedir-/6206324’dan alınmıştır.

(1) “OSMANLI DEVLETİNDE BİLGİ ve İKTİDAR”, Gürsoy Akça

 

One thought on “Tarih nedir, Neden Önemlidir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SPAM ENGELLEME SORUSU

*

Next Post

Çocuğun eğitiminde öğretmenin etkisi var mıdır?

Paz Mar 6 , 2011
Sonraki Yazı     Açık bir şekilde ifade edilirse, eğitimde öğretmenin etkisi kastedilen ölçüde yoktur. -“Neden?” Okula başlayan çocuk, öğrenmeye, bilgi edinmeye gelir, eğitilmeye değil. Çocuk, okula başladığı gün ailesinin yanında; kişisel davranış usullerini, oturmasını, kalkmasını, konuşmasını, diğer insanlarla ve çevresi ile olabilecek ilişkilerin kapsamını, kişisel temizliği dahil tüm davranışlarını […]

Eğitim

↓