Tam Sırası: Araplar Mı Bizi Hayal Kırıklığına Uğrattı Biz Mi İslam Alemini Yarı Yolda Bıraktık (1)

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

 

 

Araplardan sosyal medya kampanyası: ‘Yaz tatilimiz Türkiye’de daha güzel (1) İstanbul’a gelen her 4 turistten biri Arap…

Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) araştırmasına göre, bu yılın ilk 4 ayında İstanbul’a gelen her 4 turistten biri Arap oldu. Araştırmada Arapların Akdeniz ve Ege’ye de ilgi gösterdiği ifade edildi. TÜROB’un konuya ilişkin hazırladığı araştırmaya göre, Ortadoğu bölgesinden Türkiye’ye gelen turist sayısı 2017’de bir önceki yıla göre yüzde 44 artarak 3.6 milyona çıkarken, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 45 artışla 703.000’e ulaştı…

Avrupalılar Türkiye’yi terk etti, Ortadoğulular yerleşti  (Kaynak:REUTERS)

REKOR KIRDILAR

İstanbul’da 2010’da toplam ziyaretçiler içinde yüzde 10 olan Arap turistlerin payı 2017’de tüm zamanların rekoru ile yüzde 24.3’e yükseldi. Geçen yıl kente gelen 10 milyon 840.000 turistten Arap olanların sayısı 2 milyon 630.000 ulaştı. Arap turistlerin toplam turistler içindeki payı yüzde 24.3 oldu. Yılın ilk 4 ayında İstanbul’a gelen turist sayısı 4 milyon 200.000’e ulaşırken, bu turistlerin 967.000’ini Arap oldu.

Araplardan sosyal medya kampanyası: ‘Yaz tatilimiz Türkiye’de daha güzel’ (Kaynak: REUTERS)

‘ARAPLAR, MUĞLA, MARMARİS VE ANTALYA’YA DA İLGİ GÖSTERİYOR’

Değerlendirmeye göre, Arap turistlerin rotalarındaki en önemli ve en çok rağbet gören ülke olan Türkiye, rakip ülkeler karşısında her bakımdan avantajlı konumda yer aldı…

Türkiye’nin Orta Doğu’da yakaladığı en önemli avantajlar; din, ortak kültür, doğa, vizelerin kaldırılması, ulaşım seçeneklerinin fazla olması ve Türk dizi filmlerinin televizyonlarda sıkça gösterilmesi olarak sıralandı. (2)

Alman, Rus ve Arap Turistler ve ülkemize bıraktıkları dövizler

5 Alman turist bir Rus turist kadar, Bir Arap turist de 5 Rus turist kadar alışveriş yapıyor…

Dünyanın önde gelen gayrimenkul geliştirme şirketlerinden olan ve Birleşik Arap Emirlikleri yatırımcılarına ait Emaar Properties PJSC -AVM- (*), 28 Nisan’da kapılarını açıyor….

LÜKS MARKALARDA ZORLANDIK

Emaar Türkiye Satış, Pazarlama ve Kiralamalardan sorumlu Kıdemli Direktörü Arzu Uludağ ile açılış öncesinde son hazırlıkları yapılan AVM içinde gezdik.

Projenin gecikmeli olarak hayata geçmesini de değerlendiren Uludağ, terör olayları, 15 Temmuz saldırısı, referandum öncesi gibi nedenlerin de etkili olduğunu vurgulayarak, “Maalesef özellikle projenin içinde mutlaka olmasını istediğimiz lüks mağazaların yönetimlerini ikna etmekte zorlandık. Emaar’ın dünyadaki tüm projelerinde yer alan lüks markaları buraya getirmek istedik. Ancak yaşanan olaylar nedeniyle markaların yöneticileri temkinli davrandı. Hermes, Cartier, Zegna, Swatch gibi markaların genel merkezlerinden üst düzey yöneticileri bundan 3 ay önce İstanbul’a getirerek ikna ettik. İlk etapta yapılacak açılışta bazı mağazalar açılacak, bazı lüks markalar ise eylülde açılacak. Örneğin LaFayatte mayısta açılıyor, ancak Hermes eylül ayında açılacak” dedi.

CAZİBE MERKEZİ OLACAK
İstanbul’da ziyaret edilecek ilk 10 cazibe merkezinden biri olmak üzere tüm planların yapıdığını anlatan Uludağ, “Emaar projelerini takip edenlere güveniyoruz. Deneyimlerimize göre 5 Alman turist bir Rus turist kadar, bir Arap turist de 5 Rus turist kadar alışveriş yapıyor. (3)

Cevahir AVM’nin tamamı Kuveytlilerin oldu

Kuwait Investment Authority fonunun sahip olduğu İngiliz şirketi St. Martins Property, Cevahir Alışveriş Merkezi’nin tamamını satın aldı.

Cevahir Alışveriş Merkezi’ndeki İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hisselerini 2006 Kasım’ında satın alan St. Martins, Cevahir Holding’in hisselerini de alarak alışveriş merkezinin tek sahibi oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi; Cevahir Holding’le birlikte yüzde 50-50 ortaklıkla kurduğu Cevahir Alışveriş Merkezi’ndeki hisselerini 2006 yılı kasım ayında ihaleye çıkarmış ve ihaleye katılan tek şirket olan St. Martins Property, belediyenin hisselerini KDV dahil 421 milyon 682 bin dolara satın almıştı.

Yapımı 8 yıl sürdü
Cevahir Holding’e ait diğer yüzde 50 hisseye de talip olan Kuveyt sermayeli St. Martins Property, 5 Mart’ta imzalanan anlaşmayla alışveriş merkezinin tamamına sahip oldu.

Cevahir’den yapılan açıklamada, alışveriş merkezinin toplam satış değerinin belediyeye yapılan ödeme de dahil olmak üzere 750 milyon ABD doları olarak gerçekleştiği bildirildi. Açıklamaya göre St. Martins, Cevahir’in payına karşılık 328 bin 318 dolar ödedi.

Yapımına 1997 yılında Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Belediye Başkanlığı döneminde başlanan Cevahir Alışveriş Merkezi 15 Ekim 2005’te hizmete açılmıştı. Toplam 346 bin metrekarelik kapalı alanıyla Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezi olan Cevahir’de 107 bin metrekarelik kiralama alanı bulunuyor.

Mecidiyeköy’de metroyla bağlantılı olan alışveriş merkezi, üç bloktan oluşuyor. Merkezde mağazaların yanı sıra sinema ve tiyatro salonları, kafe ve yiyecek-içecek alanları da yer alıyor.

Anlaşmanın ardından İstanbul Cevahir’in yeni sahibi olan St. Martins Property’in, Pradera ve Jones Lang LaSalle şirketlerini alışveriş merkezinin varlık ve emlak yönetimi için görevlendirdiği belirtildi.

Ayrıca, Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezi olan İstanbul Cevahir’de, yeni sahiplik ve yönetim yapısı altında bir gözden geçirme, değişim ve yeniden yapılanma programı başlatılacağı açıklandı.

St. Martins Property
1924 yılında kurulan St. Martins, İngiltere, Avrupa ve Avustralya’ya yayılan geniş portföyüyle yatırım ve varlık yönetimi alanında önde gelen şirketlerden biri olarak tanınıyor. Şirketin toplam portföyünün 3.7 milyar euro olduğu belirtiliyor. (4)

Yukarıda yazılanlar özetle:

– Araplardan sosyal medya kampanyası: ‘Yaz tatilimiz Türkiye’de daha güzel’

-İstanbul’a gelen her 4 turistten biri Arap…

-TÜROB’un konuya ilişkin hazırladığı araştırmaya göre, Ortadoğu bölgesinden Türkiye’ye gelen turist sayısı 2017’de bir önceki yıla göre yüzde 44 artarak 3.6 milyona çıkarken, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 45 artışla 703.000’e ulaştı…

-Avrupalılar Türkiye’yi terk etti, Ortadoğulular yerleşti

-Türkiye’nin Orta Doğu’da yakaladığı en önemli avantajlar; din, ortak kültür, doğa, vizelerin kaldırılması, ulaşım seçeneklerinin fazla olması ve Türk dizi filmlerinin televizyonlarda sıkça gösterilmesi…

-5 Alman turist bir Rus turist kadar, Bir Arap turist de 5 Rus turist kadar alışveriş yapıyor

Ve düne ait gerçeklerimiz:

Ne Arap’ın yüzü ne Şam’ın şekeri!

-Arap saçı gibi karışık!

-Yalanım varsa Arap olayım!

-Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur.

-Ve kimilerinin (farkında olarak ve olmayarak) köpeklerine ne isim taktıklarını burada tekrar etmeyelim.

Bu sözler, Türk-Arap Düşmanlığı için kasıtlı olarak çıkarılmış olabilir mi?

Ve bu kırıcı, incitici sözler, Haçlı anlayışına sahip olanların, yaklaşık 1000 yıldır her fırsatta sömürmek, işgal etmek için pusuda beklediklerini, bekleyen Hıristiyan Batılıların amaçlarına hizmet etmez mi?

“Arap (Türk) Düşmanlığı” için halklar arasına ekilen nefret tohumunun arkasında hangi ülkeler ve hangi beklentiler  bulunmaktadır?

“..Ben Fransız mekteplerinde okudum. Bugün Suriye, Irak ve Lübnan’da eşraf ve ağaların evlâtları Cizvit mekteplerinde okur. Öteki Arap diyarlarında ise İngilizce hâkimdir. Onlar ya İngiliz mekteplerinde, ya Amerikan kolejlerinde okurlar. Hepsinin gayesi, Türkler hakkında benim sahip olduğum bilgileri telkin etmektir: Hepsi için müşterek düşman Türklerdir. Bu itibarla Arapları malum, hatta gayri malum gayelere sevketmek emelinde olanların ele alacakları yegane mevzuu Türk düşmanlığıdır. Zannediyorum ki, bizim hatamızı bizden sonrakilerde ister istemez düşeceklerdir.”(5)

Bu ibretlik sözler, Osmanlı Divan-ı Harbi huzurunda, Arap hareketinin liderlerinden Refik Rızzık Selum tarafından dile getirilmiştir.

Devam edecek

www.canmehmet.com

Resim:Tarafımızdan hazırlanmıştır.

Açıklama ve Kaynaklar

(*)EMAAR HAKKINDA

Dünyanın önde gelen gayrimenkul geliştirme şirketlerinden Emaar Properties PJSC, alışveriş merkezleri ve perakendenin yanı sıra, turizm, konaklama ve eğlence sektörlerindeki yetkinlikleriyle tanınıyor. 25 milyonu Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) toplam 190 milyon m2 arazi stoğuna sahip. Dünyanın en yüksek binası Burj Khalifa ile en büyük alışveriş ve eğlence destinasyonu The Dubai Mall gibi ikonik işlere imza atan Emaar Properties, farklı yaşam tarzlarını üst düzey bir yaklaşımla bir araya getiren iş modeliyle, 1997’den bu yana dünya çapında gayrimenkul projeleri geliştiriyor. İş modelini, BAE’nin dışına çıkararak Ortadoğu, Kuzey Afrika, Hint Yarımadası, Güney Asya, ABD ve Avrupa’ya taşıyan Emaar Properties; 2006 yılından bu yana ülkemizde de faaliyet gösteriyor. Türkiye’ye 2,5 milyar doların üzerinde yatırım yapan şirketin ilk projesi olan Toskana Vadisi, Büyükçekmece Gölü ve Marmara Denizi’nin muhteşem manzarasına sahip 500 konuttan oluşuyor. Rixos’la birlikte hayata geçirdiği The Land of Legends Theme Park projesi, 2016’dan bu yana Antalya’da hizmet veriyor.

(1-2) Daha fazlası için: AFP 2018 / Ozan Köse https://tr.sputniknews.com/turkiye/201806081033781420-turkiye-istanbul-turist-arap/

(3) Daha fazlası için: Elif ERGU, 26.04.2017 – 01:07, Son Güncelleme: 26.04.2017 – 01:08

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/en-zor-acilis-40438442

(4) Kaynak:7 Mart 2007, Milliyet,  Alıntı kaynağı: http://v3.arkitera.com/h14921-cevahirin-tamami-kuveytlilerin-oldu.html

(5) Daha fazlası ve kaynaklar için bakınız:  http://www.canmehmet.com/ulkemizde-yabanci-okullar-ve-bu-okullarin-kurulus-amaclari.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SPAM ENGELLEME SORUSU

*

Next Post

Araplar Mı Bizi Hayal Kırıklığına Uğrattı, Biz Mi Yetersiz Siyasetçilerimizin Kurbanı Olduk (2)

Çar Eyl 26 , 2018
Önceki Yazı Sonraki Yazı     İçerikte devlet ve toplum hayatımızda Araplarla ilgili siyasetsizliğimizin nasıl vahim olaylara sebep olduğu anlatılmaktadır. Açıklananlardan bugün de hepimizin alacağı önemli dersler olmalıdır. Osmanlının parçalanmasında: savaşlardaki yenilgilerden daha fazla basiretsiz siyaset anlayışları vardır. Şam Valisi Cemal Paşa’nın, Suriye ve Lübnan’da  yaptığı önemli siyaset hataları bunlara […]

Eğitim

↓