“Son Osmanlılar” Osmanlı, Arşive kaldırılmadı da, buzdolabında mı donduruldu, Neden? (3)

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

wikileask

ABD Central F. Üniversitesi’nde ders veren Doç. Özoğlu, “ABD arşivlerinde  öyle belgelerle karşılaştım ki her biri tarihimizin yeniden yazılmasına kapı aralayacak nitelikte.” Der. Peki, Doç. Özoğlu, ABD tarafından kamuoyuna açılan arşivlerdeki belgelerde tarihimizin yeniden yazılmasına neden olacak ne görmüştür? (1)

 “Artık arşivleri açma zamanı”

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın gizli belgelerini yayımlayarak gündem yaratan internet sitesi Wikileaks‘in sayfasına koyduğu duvar kâğıtlarından birinin üzerinde Atatürk fotoğrafı bulunmaktadır.

“..Fotoğrafta, Wikileaks’i temsil eden logo; Guantanamo, Afganistan Savaşı, JF Kennedy suikastı, cinayetler, banka krizleri gibi skandalların kirli belgelerin yer aldığı odaya giriyor ve bu odayı aydınlatıyor.

Ancak karanlık fotoğraf fotoşop programı kullanarak aydınlatıldığında odada asılı ABD eski Başkanı Nixon ile rafta duran bir Atatürk fotoğrafı göze çarpıyor. Nixon’ın Amerika’daki Watergate skandalı sonrası istifa etmek zorunda kaldığı biliniyor. Bu nedenle “kirli odada” yer alması çok da yadırganacak bir durum değil. Ancak Atatürk’ün fotoğrafının bu skandalların arasında ne aradığı ilk aşamada anlaşılamadı.

Fotoğrafı büyütünce…

Fotoğrafı büyüterek detaylı incelediğimizde gizem çözüldü. Fotoğrafın sağ alt köşesinde “Design by Agents of Chaos” imzasını gördük. Ondan sonrası iplik söküğü gibi geldi. Agents of Chaos (Kaos elçileri), Yunanistan’da anarşist görüşlere sahip bir öğrenci grubu. Kullandıkları slogan:

“Medyada okuduklarınıza, TV’de izlediklerinize inanmayın…”

 ‘Arşivleri açma zamanı’

Agents of Chaos, Rusya ve Kuzey Kore gibi ülkeler için de benzer afişler hazırladı. Grubun Atatürk fotoğrafını WikiLeaks’in bilgisi dahilinde koyup koymadığı açık değil. Çünkü karanlık versiyonda Atatürk fotoğrafı çok net belli olmuyor. (2)

Tarih Yeniden Yazılabilir!

Son 10 yılını ABD arşivlerinde geçiren Central Florida Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Özoğlu, Türkiye ve bazı Türk liderlerle ilgili önemli yazışmalara ulaşmış.

-“Bunlar arasında öyle belgeler var ki tarihi yeniden yazmamız gerekebilir.” diyor.

..Refet Bele’nin Atatürk’ün arkasından söyledikleri ve Rauf Orbay’ın ABD’li Amiral Bristol’e Musul konusunda verdiği güvence… Baştan söyleyelim, yazıda bahsi geçen belgeler WikiLeaks’te mevcut değil.

Son 10 yılını ABD’deki 13 ayrı arşivde geçiren Doç. Dr. Hakan Özoğlu’yla Türk kamuoyuna yansıyan belgeleri konuştuk. Hâlihazırda Central Florida Üniversitesi’nde Ortadoğu tarihi dersleri veren Doç. Dr. Özoğlu, ABD arşivlerinde kamuoyuna açılan devlet yazışmalarının önemini şöyle anlatıyor:

“ABD arşivlerinde ne Türk ne de İngiliz arşivlerinde bulunan öyle belgelerle karşılaştım ki her biri tarihimizin yeniden yazılmasına kapı aralayacak nitelikte.”

-Atatürk’le ilgili başka belgeler gördünüz mü?

Elbette. Her çeşit rapor var. Mesela bir diğer diplomatik yazıya rastladım Atatürk ile ilgili.

Atatürk’ün halifeliği kaldıracağı bir hafta önceden bildiriliyor Washington’a.

Tam bir hafta önce, Fransızlardan alınan bilgiler çerçevesinde hazırlamışlar yazıyı.

Yazıya göre, Mustafa Kemal ordu komutanlarının görüşünü almak için İzmir’de 16–22 Şubat tarihleri arasında bir toplantı yapıyor.

Amacı, halifelik kaldırıldıktan sonra komutanların bağlılığından emin olmak. Rapor Washington’a 25 Şubat 1924’te ulaşıyor. Yani halifelik kaldırılmadan önce.

Başka bir deyişle, Türkiye’deki insanların haberi olmadan önce, Fransa ve ABD yetkilileri halifeliğin kalkacağını öğreniyor.

-Rauf Orbay ABD’lilere bilgi mi veriyor?

Bilgi çıkarmak (yani casusluk yapmak) açısından değil. Mesela bir konuşmada –ki o zaman Rauf Bey başbakan ve Lozan’da Musul görüşmeleri oluyor– Musul’un Türkiye’de kalacağı konusunda Amiral Bristol’e neredeyse güvence veriyor. Diyor ki, “Merak etmeyin, Musul bizim olacak ve bunu ne savaşla ne de Irak’ta ayaklamalar çıkararak yapacağız. Göreceksiniz, yapacağız. Unutmayın ki Irak Başbakanı benim sınıf arkadaşım.” Yazı burada kesiliyor.

-Musul konusu sıkça geçiyor mu diplomatik yazışmalarda?

Musul hakkında yüzlerce rapor, yazı var ABD’deki arşivlerde. Mesela Rauf Orbay’ın yukarıda bahsettiğim görüşü haricinde İsmet İnönü’nün bir konuşmasında

“Biz Musul ile oradaki vatandaşlarımız ve petrolü için ilgileniyoruz.” diyor.

Başka bir yazı da bir ajanın verdiği bilgiyi aktarıyor. Ajan,

-“Eğer Musul İngilizlere verilirse Suudi Arabistan’daki Vahabiler Türkiye’ye yardım için İngilizlere sorun çıkartabilir.” diyor

-ABD Yüksek Komiseri Amiral Bristol başka kimlerle temas kuruyor Türkiye’de?

-İbrahim Refet Bele Paşa ile görüştüğünü görüyoruz belgelerden.

-Neler konuşuyorlar?

Görüşmede Refet Bele’nin Mustafa Kemal’e husumeti çok açık ortaya çıkıyor.

Bu görüşme henüz yayımlanmadı Türkiye’de.

-Biraz açabilir misiniz içeriğini?

Size şu kadarını söyleyeyim, Mustafa Kemal hakkında üstü pek kapalı olmayan eleştiriler getiriyor. Mustafa Kemal’in o makamda uzun süre kalamayacağını ima ediyor. (3)

WikiLeaks’in “Bize destek vermek için bilgisayarınıza indirin” diye yayınladığı hazırladığı posterlerde yer alan Atatürk fotoğrafı tartışma yarattı. Haberturk’ten Gülin Yıldırımkaya polemik köşesini bu konuya ayırdı. Konuyu uzmanlara soran Yıldırımkaya’nın aldığı cevaplar..

USAK Genel Koordinatör’ü Doç. Dr. Sedat Laçiner:
Duvar kağıdında karanlık bir oda var. Bu karanlık odada batan bankalari Afganistan savaşı, cinayetler, karanlıkta kalmış pek çok dosya bulunuyor. Tüm bunların arasında da Atatürk resmi var. Burada Atatürk resmi, Ermeni ve Rum iddiaları için çok önemli. Türkiye’nin İsrail’le yaşadığı sorunlar nedeniyle orada olabilir. Fotoğrafta kapı açılıyor, içeri Wikileaks giriyor ve aydınlatıyor…

Star gazetesi başyazarı Mehmet Altan:
Cumhuriyet tarihini doğru bilmediğimiz kesin. Cumhuriyet tarihini resmi tarihin anlattığı kadar biliyoruz o da doğru anlatmıyor. Bu fotoğrafın altında alt düzey düşmanlık var mı bilmem ama bu sitenin ona olanak tanıyacağını tahmin etmiyorum.

TARİHİMİZDE KARANLIK NOKTALAR VAR
Mesela bizim kurtuluş savaşı İngilizler yokmuş gibi konuşuluyor. Bu mesela karanlıkta kalmış bir konu. İngilizler yok, “Samsun’a çıkıldı ve kurtulduk” gibi çok kestirmeden bir tarih anlatılıyor. Türkiye o sırada etkili olanın üzerinden ifade ediliyor. Bir tek adam var ve onun dışında hiç bir şey yokmuş gibi büyük bir propagandayla gidiyor işler. Şahsa tapınma ve şahıs üzerinden tarih okumak gibi garip bir anlayışımız var.

İngilizler olmadan Osmanlı imparatorluğunun yıkılışı da konuşulamaz, TC’nin kuruluşu da.. Teoride doğru bir çerçeve değil. O zamanki İngiliz yazışmalarına bakarsanız kim bilir neler çıkar.. (4)

Kamuoyundaki yaygın kanaate göre, “Resmi Tarih” Gerçekleri değil, düşünülmesi istenenleri yazmaktadır.

İlginçtir, İngiliz, Fransız, Amerikalı ve Alman yazarların yazdıkları da “Resmi Tarih”i desteklemekte ve yazılanlar, aynı kalemden çıkmışcasına örtüşmektedir.

Örneğin; 19 Mayıs 1919 Olayı’nın öncesi, Nutuk’ta anlatılmadığı için yoktur. Ülkemizde yayınlanan çok satan-okunan yabancı eserlerde de.

Bir ilginç tespit daha vardır; Ülkemizde Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı yapmış Süleyman Demirel ile, Osmanlı Hanedanlığı’nın bir mensubu Yakın tarihimiz ile ilgili benzer ifadeleri kullanmaktadır.

-“…Şahbabam (Sultan Vahideddin), İngilizlere inandı. Bu, onun hatası oldu. Bir saltanatın diğerini yıkacağını tahmin edemedi. Şimdi, bizim aile susmak zorunda. Türkiye bazı gerçekleri kabul etmeye hazır değil henüz…  (5-6)

Devam edecek;

-Osmanlılar neden gündemden düşmemekte, düşürülmemektedir?

www.canmehmet.com

Resim; Web ortamından alınmıştır.

Kaynaklar;

(1)http://www.aktifhaber.com/tarih-yeniden-yazilabilir-368080h.htm

(2) Uğur KOÇBAŞ’ın haberi  Vatan Gazetesi,

(3) http://www.aktifhaber.com/tarih-yeniden-yazilabilir-368080h.htm

(4) yazının tamamı için bakınız; http://www.ensonhaber.com/wikileaksteki-ataturk-fotosu-yunan-isi-2010-12-04.html

(5) Suade Hümeyra ÖZBAŞ (Sultan Vahideddin’in torunu) “Son Osmanlılar”, Murat Bardakçı

(6) http://www.canmehmet.com/secilmis-demirel-halk-ogrenmeye-hazir-degil-halk-herseyi-biliyoruz-fazlasini-da-son.html

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SPAM ENGELLEME SORUSU

*

Next Post

“Son Osmanlılar” Avrupa’yı Rus-Çin hâkimiyetinden, canlandıracakları Osmanlı mı kurtaracak (4)

Pts Eki 19 , 2015
Önceki Yazı Sonraki Yazı   Gelişmiş Batılı ülkeler, ekonomik boyutta giderek hızlanan bir şekilde inişe geçmiştir. Bunun işareti; başta Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya olmak üzere Küresel Şirketlerini Çin’e kaptırmalarıdır. Ülkelerin önemi iki ana özellikleri nedeniyle öne çıkmaktadır. a) Sahip oldukları; Petrol, gaz, maden ve benzeri stratejik hammaddeler; b) Sahip […]

Eğitim

↓