Şike, yolsuzluk ve faili meçhul cinayetlerin ortak noktası

Sonraki Yazı

Rüşvet, yolsuzluk, ihaleye fesat karıştırmak, nüfus suistimali, adam kayırmak, şike ve benzerleri yanlış yönetim sistemlerinden mi, insanların ahlaksızlığından mı kaynaklanmaktadır? Sistem ve insan kaynaklı dediğimizde yanılmış olmasak ta eksik ifade etmiş oluruz. Burada en büyük neden herhalde devletin gelir-gider dengesinin bozulmasıdır.

Osmanlıda, 17’inci asırda bozulan gelir-gider dengesi beraberinde devleti ileride yaşayamaz hale getirecek olan rüşvet ve yolsuzlukları da getirir.

Osmanlının ömrünü tamamlanması ile birlikte kurulan cumhuriyet hükümetleri döneminin ilk yıllarında itibaren de ülkede yolsuzluk ve vurgunculuk inanılmaz boyutlarda devam edecektir.

Bu anlayışla; “Ergenekon”, cunta yapılanmaları, ihaleye fesat karıştırılması, şike ve benzerlerinin devletin güçlenmesi, gelir-gider dengelerinin olumlu yöne gitmesi ile birlikte hızla ortaya çıkarılması ve üzerlerine gidilmeleri tesadüfi değildir.

Bu durumu bir bakıma yükselen balonlardan safraların atılmasına benzetebiliriz.

Devlet toparlandıkça kendine çeki düzen vermekte;

-Çeteleşerek ülkeyi soyanlardan,

-Sorgusuz-sualsiz binlerce insanı katledenlerden,

-Cunta ve darbe hazırlığı içerisinde olanlardan,

-Şike yaparak diğerlerinin alınterini, kazancını çalanlardan,

-Halkın ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere verdiklerini amacı dışında kullananlardan hesap soracak, sormaya devam edecektir.

Balonlar yükselirken safralar atılmaktadır.

Konu ile ilgili görüşlerinizi belirtebilirsiniz. Görüşleriniz için tıklayınız

Yorumlar

Yorumlar

Leave a comment

(required)

(required)


SPAM ENGELLEME SORUSU

*