Şike, yolsuzluk ve faili meçhul cinayetlerin ortak noktası

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Rüşvet, yolsuzluk, ihaleye fesat karıştırmak, nüfus suistimali, adam kayırmak, şike ve benzerleri yanlış yönetim sistemlerinden mi, insanların ahlaksızlığından mı kaynaklanmaktadır? Sistem ve insan kaynaklı dediğimizde yanılmış olmasak ta eksik ifade etmiş oluruz. Burada en büyük neden herhalde devletin gelir-gider dengesinin bozulmasıdır.

Osmanlıda, 17’inci asırda bozulan gelir-gider dengesi beraberinde devleti ileride yaşayamaz hale getirecek olan rüşvet ve yolsuzlukları da getirir.

Osmanlının ömrünü tamamlanması ile birlikte kurulan cumhuriyet hükümetleri döneminin ilk yıllarında itibaren de ülkede yolsuzluk ve vurgunculuk inanılmaz boyutlarda devam edecektir.

Bu anlayışla; “Ergenekon”, cunta yapılanmaları, ihaleye fesat karıştırılması, şike ve benzerlerinin devletin güçlenmesi, gelir-gider dengelerinin olumlu yöne gitmesi ile birlikte hızla ortaya çıkarılması ve üzerlerine gidilmeleri tesadüfi değildir.

Bu durumu bir bakıma yükselen balonlardan safraların atılmasına benzetebiliriz.

Devlet toparlandıkça kendine çeki düzen vermekte;

-Çeteleşerek ülkeyi soyanlardan,

-Sorgusuz-sualsiz binlerce insanı katledenlerden,

-Cunta ve darbe hazırlığı içerisinde olanlardan,

-Şike yaparak diğerlerinin alınterini, kazancını çalanlardan,

-Halkın ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere verdiklerini amacı dışında kullananlardan hesap soracak, sormaya devam edecektir.

Balonlar yükselirken safralar atılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SPAM ENGELLEME SORUSU

*

Next Post

"Milliyetçilik" Batının bize kurduğu büyük oyunun bir parçası mıdır? (1)

Sal Tem 12 , 2011
Önceki Yazı Sonraki Yazı Kalabalık bir halk pazarında insanlarımızın yüzşekillerine, göz, burun ve ağız yapılarına baktığımızda aralarında fazlaca bir benzerlik olmadığı görülecektir. ‘Orta Asya’dan geldik’ tezine; konu ile ilgili yapılan genetik araştırmalar; “TC’nin nüfusu içinde, damarlarında gerçekten “Orta Asya’dan” denebilecek genleri taşıyanların oranı yüzde üç gibi çok küçük bir oran” […]

Eğitim

↓