Rusları doğru tanımak: Rusların Hürrem’i Katerina’nın son kurbanı, onu çariçe yapan çar Petro (5)

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

 

Catherine -2-

Prut Savaşı’nın tek kazananı Katerina’dır. Osmanlılar savaşmadan bir galibiyet almış olsalar da. Savaşın tek kaybedeni Çar Petro’dur. Çar, Moskova’ya başı önünde girerken, Katerina büyüyen talihi ile yerini sağlamlaştırır.

Esrar Perdesi Aralandı

Sadrazamın İstanbul’a görkemli dönüşünü izlemeden önce, çarın utanmış bir şekilde Moskova’ya dönüşüne ve çariçe’nin giderek büyüyen talihine bir göz atalım.

Çar Petro döneminin ilk yıllarını bize öğreten aynı gizli belge, çarı ölümüne kadar izlemektedir. Bu ünlü Osmanlı düşmanının son günlerini bilmeden geçmek olmaz. Bunları öğrenmek için belgeye birlikte göz atalım;

-“Katerina’nın davranışının askerlerin düşüncesi ve kalbi üzerinde nasıl bir izlenim bıraktığı kolaylıkla anlaşılabilir. Çevrede becerilerine ve hizmetlerine yapılan övgülerden başka bir şey duyulmuyordu.

Çar da duyduğu memnuniyed açığa çıkarmak için hiçbir fırsatı kaçırmıyordu. Kendi topraklarına girdiklerinde Katerina’nın bütün itirazlarına rağmen evliliklerini açıkladı.

Prut kıyılarında elde ettiği başarıyı gelecek nesillerin hafızasına iyice yerleştirmek için Aziz Katerina adında yeni bir tarikat kurdurdu.”

Petersburg’a dönüşlerinde yapılan kutlama şenlikleri aynı zamanda Katerina’nın taç giyme töreni oldu. Ordu gibi bütün imparatorluk da Katerina’nın adını kurtarıcı gibi anarken, bir rastlantı çariçenin geçmişini gizleyen esrar perdesini Rusların gözleri önüne serdi.

Bu raslantı Katerina’nın erkek kardeşini ortaya çıkarmış, böylelikle çariçenin doğumunu ve ailesini örten sis tabakası beklenmedik bir anda dağılmıştı.

 

Katerina’nın Çara Oyunu

Yine gizli belgeden satırlar okumayı sürdürelim:

“Katerina taç giydikten hemen sonra hiçbir ihtirası kalmadı ve böylece aşkın tutsağı oldu. Kendisiyle kurduğu kutsal evlilik bağları sayesinde eski yırtıcılığını unutmuş gibi görünen Çar Petro’nun varlığına önem vermedi. Üstelik çara ihanet etmekten de kaçınmadı.

Çarın maiyetinde bulunan ben, Mabeyinci Doens de la Croix ile çariçe arasında doğan aşkın farkına varmamıştım.

Fakat bir seferinde, herkesin içinde ikisinin davranışlarını iyice incelediğim zaman aşkın gözünün ne kadar kör olduğunu anladım.

Çar, eski karısına duyduğu hiddetten dolayı işi ondan olan çocukları öldürme girişimine kadar vardırmıştı. Zina yapan çariçe’nin talihinin büyüklüğü olarak çar bu olaylardan sonra pek fazla yaşamadı.

Fakat çar öteki dünyaya göç etmeden Önce kısmen de olsa intikamını almıştı. Karısının dostunun kafasını vurdurmuş ve hâlâ kesik kafasıyla yatan cesedin yanına Katerina’yı götürmüştü.

Ancak çariçe Katerina soğukkanlılığını korumuş. Yüzünde en ufak bir üzüntü ifadesi bile görülmemişti.

Bu serüvenin Rusya’da olduğu kadar öteki ülkelerde de Katerina’nın Petro’yu zehirlediği hakkında söylentilere yol açtığını biliyorum.

Oysa eminim ki Çar Petro sefahat yaşamının sonunda yakalandığı ateşli bir hastalıktan ölmüştür’

Katerina, milletin sevgisi ve o sırada imparatorluk mareşali olan eski efendisi Prens Mentçikov’un çabalarıyla Büyük Petro’dan boşalan tahta oturdu. Çarın ölümü üzerine çok büyük acı çekti ya da öyle göründü.

 

Pasta Satıcısının Hızlı yükselişi

Sonradan genç ve son derece yakışıklı Leh soylusu Kont Sapieha’ya âşık oldu. Genç adamı daima yanında bulundurmak için, erkek kardeşinin yeğeniyle evlendirdi. Katerina iki yıl sefahat içinde yaşadıktan sonra öldü.

İmparatorluğun dizginlerini, eski Çariçe Yevdokiya’nın torunu olan Moskova büyük dukası ile el altından işbirliği yapan Prens Mentçikov’a bıraktı.

İki kez bu kadar büyük bir imparatorluğun dizginlerini eline geçiren Mentçikov’un yaşamı, Katerina’nınkinden daha az ilgi çekici değildir…” (1)

Devam edecek:

Rusların yeniçerileri ve Ruslar yeniçerilerini nasıl kaldırdılar?

 

www.canmehmet.com

Resim; web ortamından alınmıştır.

Kaynak; (1) Osmanlı Tarihi, Alphonse de Lamartine

2 thoughts on “Rusları doğru tanımak: Rusların Hürrem’i Katerina’nın son kurbanı, onu çariçe yapan çar Petro (5)

  1. Çariçe Katerina’nın doğum yeri letonya değil prusyadır.
    Detaylar için bknz: Akyılmaz, Gül, Siyasi Tarih, s.54

    1. Değerli Damla Naz, Öncelikle yazıya ilginize ve uyarınıza teşekkür ediyorum. Bilindiği gibi kaynaklarımız yazının altında belirtilmiştir. İnanıyoruz ki, okuyanlar, sizin önerdiğiniz Değerli Yazar’ı da kaynak olarak dikkate alacaklardır. Sağlıcakla kalınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SPAM ENGELLEME SORUSU

*

↓