Seçimi kim kazandı ve işte tarihte yaşananlar; Osmanlı-Cumhuriyet-Darbeler:Sultan Abdülaziz’e darbe nedeni Mısır ve Orduyu güçlendirmesidir (6)

Önceki Yazı
Sonraki Yazı
2015 seçimleri aşağıda Üç Ayrı bakış açısı ile verilmektedir.
2015 seçimleri aşağıda Üç Ayrı bakış açısı ile verilmektedir.

Amerika’nın sesi;  ( http://www.amerikaninsesi.com )

Barkey: ‘Erdoğan Yaralı Kaplan’

Lehigh Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Profesör Henri Barkey’e göre, “seçim sonuçları Adalet ve Kalkınma Partisi için değil, Cumhurbaşkanı Erdoğan için bir yenilgi. Bu yenilgide, Erdoğan’ın seçim kampanyasını kendi davası haline getirmesi ve seçim barajını düşürmemesi etkili oldu”

Türkiye’deki genel seçim sonuçları başkent Washington’daki düşünce kuruluşlarında değerlendiriliyor. Bu toplantılardan biri de Wilson Center’da gerçekleşti. Konuşmacılar, Washington’daki Türkiye uzmanlarından Henri Barkey, Gönül Tol ve Steven Cook’tu.

Seçim sürecini de yakından takip eden ve seçim sırasında Türkiye’de bulunan Lehigh Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Profesör Henri Barkey’e göre seçim sonuçları sürpriz ve seçimin kaderinin belirleyicisi, HDP’ye kayan stratejik oylar.

“Erdoğan savaşacak”

Barkey, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin muhafazakar Kürt asıllı seçmenden oy kaybetmesini hükümetin Kobani’deki tavrına bağlıyor. Barkey’ye göre bu seçimin sonuçları Adalet ve Kalkınma Partisi için değil, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için bir yenilgi. Bu yenilgide, Erdoğan’ın seçim kampanyasını kendi davası haline getirmesinin etkili olduğunu savunan Lehigh Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü öğretim üyesi Henri Barkey’e göre, Cumhurbaşkanı’nın en büyük hatası, yüzde 10’luk seçim barajının düşürülmemesi. Çünkü Barkey’ye göre HDP yüzde 10 barajı olduğu için kazandı. Eğer baraj düşürülseydi, HDP’nin oyları yüzde 7 ila 8 aralığında kalırdı.

Henri Barkey, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu seçimden büyük yara aldığını şu sözlerle savundu: “Erdoğan denklemden çıkmış sayılmaz. Şu anda yaralı kaplan. Savaşacaktır. Şu anda B planını bilmiyoruz ama bundan sonra ne olacağına o karar verecektir.” Barkey, Erdoğan’ın seçim sonrası sessizliğini de buna bağladı.

Amerika karşıtlığı NATO üyeliği eleştirisi

Peki başta Suriye ve bölgesel politikalar olmak üzere Türk-Amerikan ilişkilerinin seyri nasıl olacak bu seçim sürecinin ardından? Yine üç uzmanın da ortak paydada buluştuğu konu, Türkiye’nin hem Suriye hem de diğer dış politika konularında hemen anında bir yön değişikliği yapmayacağı yönünde.

Suriye’deki 20, 25 bin yabancı savaşçının dörtte üçünün Türkiye üzerinden geçmesini sağlayan altyapının varlığından söz eden Barkey, bu durumun artık hükümetin istese bile kontrol edemeyeceği bir noktaya ulaştığını savundu.

Ancak Barkey, Türkiye-Amerika ilişkilerinin seyri konusunda şu sözlerle karamsar bir tablo çizdi.

“Bugüne dek hiç NATO üyesi bir ülkenin liderinin Batı, özellikle de Amerika karşıtı bir seçim kampanyası yürüttüğünü gördünüz mü? Eğer bu Amerika’ya bu kadar karşıysanız neden aynı birliğe üyesiniz?” Mehtap Çolak Yılmaz 09.06.2015 22:06 WASHINGTON

Haberin tamamı için bakınız;

http://www.amerikaninsesi.com/content/barkey-erdogan-yarali-kaplan/2814748.html

*  *

BBC ( http://www.bbc.com/turkce/haberler)

“Financial Times: Ankara’nın kurumları ve dış politikası değişebilir

İngiliz Financial Times gazetesi bugün bir sayfasını, Türkiye muhabiri Daniel Dombey’nin seçim analizine ayırdı. Gazete, “Erdoğan’a darbe” olarak nitelendirdiği seçimin Ankara’nın kurumlarında ve dış politikasında değişime yol açabileceğini yazdı.

Financial Times, Dombey’in oldukça yazısını üç başlıkta özetlemiş:

Stratejik dönüşüm: Muhalefet partilerinin birlikte elde ettikleri zafer, Ankara’nın başta Avrupa ve Orta Doğu ile ilgili konular olmak üzere dış politikasında değişikliğe gitmesi olasılığını artırıyor.

Demirtaş’ın başarısı: Seçmen, HDP liderinin ‘daha geniş tabanlı bir hareket’ çağrısına destek verdi. Şimdi hapisteki PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Kürt siyaseti üzerindeki üstünlüğü eskisi kadar kesin değil.

‘Kurtarıcı değil, yük’: Diğer siyasi partiler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisini dizginlemesinde ve yasalara uygun davranmasında ısrarlı. Erdoğan da artık birlikte çalışması ve uzlaşma yanlısı açıklamalar yapması gerektiğini kabul etti.”

‘Daha az otokratik, daha fazla pragmatik’

Financial Times muhabiri Daniel Dombey, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kurucuları arasında olduğu AKP’nin ilk kez genel seçimde Meclis’teki çoğunluğunu kaybetmesine dikkat çekiyor.

Erdoğan’ın seçimlerden önce günde iki-üç mitinge katıldığını hatırlatan Dombey; Cumhurbaşkanı’nın taktiğinin sonuç vermediğini, Türkiye’nin bir koalisyon hükümeti ile yönetileceğini veya erken seçime gidileceğini, AKP’nin bu seçimde oy kaybedebileceğini belirtiyor.

Daniel Dombey, Türkiye’de seçimler sonrası gözlenen değişimin, ülke sınırlarınının ötesinde de yankıları olacağını vurguluyor:

“Türkiye, stratejik olarak hayati öneme sahip bir ülke ve özellikle Suriye Savaşı’ndaki rolü bir süredir oldukça tartışmalı. Sayın Erdoğan, Türkiye’nin politikasını sık sık ‘Batı’ya karşı Müslümanlar’ teziyle açıklamıştı. Ancak muhalefet partilerinin birlikte elde ettikleri zafer, bu politikanın yeniden ayarlanmasını çok daha olası kılıyor. Diplomatlar, ülkenin NATO müttefiki ve AB adayı statüsünün, Sayın Erdoğan’ın son yıllardaki otoriter duruşu nedeniyle ağır hasar aldığını söylüyor. Türkiye şimdi ise ülke içinde daha az otokratik, ülke dışında ise daha pragmatik politikalara yöneleceğe benziyor.”

…Financial Times’taki uzun Türkiye analizi şu tespitlerle noktalanıyor:

“Aslında muhalefetin temel talepleri olan Suriye’de cihatçılarla olduğu iddia edilen bağların kesilmesi, yolsuzluk iddialarının soruşturulması ve Başkanlık Sistemi’nin reddi gibi konularda kamuoyu desteğine AKP değil diğer partiler sahip. AKP yetkilileri iktidarlarını muhafaza etmek için koalisyona girmeleri gerektiğini kabul ediyor. Laiklerin CHP’si ile bir büyük koaliyon mümkün. Sağcı MHP de alternatif bir ortak.

“Uzlaşmaya dayalı siyseti geliştirmek için basit bir anlaşmadan fazlası gerekecek. Yine de kutuplaşmanın tavan yaptığı dönem geçti. Uzun süredir hiç kimse iradesini ülkeye sayın Erdoğan kadar başarılı bir şekilde dayatmamıştı. Ancak onun siyasi başarı aurası daha önce hiç olmadığı kadar lekelendi.

“Türkiye şimdi yeni bir hükümet kurmakta zorlanırken, artık rakip siyasi kamplar arasında net bir şekilde bölünmüş değil. Daha uzlaşmacı bir siyasetin doğacağı yolunda sinyaller var. Bir dönemde de çarpıcı bir şekilde sona erdi.

“Eski bir AKP sempatizanı olan yorumcu Mustafa Akyol da, ‘Demokrasinin ne olduğunu öğrenme konusunda çok büyük bir adım attık. Türkiye bir hafta öncesinden daha iyi durumda’ diyor.”

Haberin tamamı için bakınız; http://www.bbc.com/turkce/haberler/2015/06/150612_financialtimes_turkiye

**

Rus Haber Ajansı  http://tr.sputniknews.com/

“Avrupa, Rusya-Türkiye yakınlaşmasından rahatsız

Avrupa Birliği’nin Rusya ve Türkiye arasındaki enerji işbirliğinden duyduğu rahatsızlık, AP raporuna girdi. Raporun sürprizleri arasında gösterilen konuda, Türkiye’ye Akkuyu Nükleer Santrali’ne yönelik çalışmaların durdurulması çağrısı yapıldı. Öte yandan AB Bakanı ve Başmüzakereci Bozkır, raporu kabul etmediklerini ve iade edeceklerini söyledi.

‘ANKARA VE MOSKOVA’NIN ENERJİ İŞBİRLİĞİ ENDİŞE VERİCİ’

Raporun dikkat çeken bölümlerinden biri, Rusya ve Türkiye arasındaki yakın enerji işbirliğinden duyulan endişenin açıkca belirtilmesi oldu.

AP bu kapsamda, Akkuyu Nükleer Santrali’ne yönelik çalışmaların ‘sismik bölgede olması nedeniyle’ durdurulması için çağrı yaptı.

Dikkat çeken yeniliklerden birini uzun süredir bahsi geçmeyen laiklik konusunun tekrar AP’nin gündemine girmesi oluşturuyor. İnanç temelliler gibi seküler olanın da dahil olduğu farklı yaşam tarzlarına saygı gösterilmesine ve din ile devletin birbirinden ayrı tutulmasına ihtiyacın altı çiziliyor.

1915 TARTIŞMASINDA ‘SOYKIRIM’ VURGUSU

Rapora verilen değişiklik önergesiyle 24 Nisan öncesi kabul edilen ve 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanımlayıp Türkiye’den de tanıma talep eden AP kararına atıf yapan bir vurgu eklenmesi Türkiye’nin tepkisini çekecek bir gelişme olarak görülüyor

‘IŞİD’LE YETERİ KADAR MÜCADELE EDİLMİYOR’

Daha önceki belgelerde yer alan bazı eleştiriler dozu yükseltilerek bu metne de yansıtılırken, AB’nin ortağı ve NATO üyesi olduğu hatırlatılarak Türkiye’nin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve benzer örgütlerle yeterli düzeyde mücadele etmediği imasıyla kaleme alınan paragraf özellikle dikkat çekiyor.

Haberin tamamı için bakınız; http://tr.sputniknews.com/avrupa/20150610/1015933164.html#ixzz3cowPwz8j

Yukarıda Amerika, İngiltere ve Rusya bakışlı verilen haberlerin özeti;

Amerika;

‘Erdoğan Yaralı Kaplan’  

Amerika karşıtlığı NATO üyeliği eleştirisi? Eğer bu Amerika’ya bu kadar karşıysanız neden aynı birliğe üyesiniz?

İngiltere;

-Daniel Dombey’nin seçim analizi; “Erdoğan’a darbe” olarak nitelendirdiği seçimin Ankara’nın kurumlarında ve dış politikasında değişime yol açabileceğini yazdı.

-Erdoğan da artık birlikte çalışması ve uzlaşma yanlısı açıklamalar yapması gerektiğini kabul etti.”

-“Türkiye, stratejik olarak hayati öneme sahip bir ülke ve özellikle Suriye Savaşı’ndaki rolü bir süredir oldukça tartışmalı. Sayın Erdoğan, Türkiye’nin politikasını sık sık ‘Batı’ya karşı Müslümanlar’ teziyle açıklamıştı. Ancak muhalefet partilerinin birlikte elde ettikleri zafer, bu politikanın yeniden ayarlanmasını çok daha olası kılıyor…”

Financial Times’taki uzun Türkiye analizi şu tespitlerle noktalanıyor:

“Aslında muhalefetin temel talepleri olan Suriye’de cihatçılarla olduğu iddia edilen bağların kesilmesi..”

*   *

Rus Haber Ajansı  http://tr.sputniknews.com/

Haberde AP Raporundan alıntılar verilmektedir.

-“Avrupa, Rusya-Türkiye yakınlaşmasından rahatsız

Avrupa Birliği’nin Rusya ve Türkiye arasındaki enerji işbirliğinden duyduğu rahatsızlık, AP raporuna girdi. Raporun sürprizleri arasında gösterilen konuda, Türkiye’ye Akkuyu Nükleer Santrali’ne yönelik çalışmaların durdurulması çağrısı yapıldı…

‘ANKARA VE MOSKOVA’NIN ENERJİ İŞBİRLİĞİ ENDİŞE VERİCİ’

Raporun dikkat çeken bölümlerinden biri, Rusya ve Türkiye arasındaki yakın enerji işbirliğinden duyulan endişenin açıkca belirtilmesi oldu.

AP bu kapsamda, Akkuyu Nükleer Santrali’ne yönelik çalışmaların ‘sismik bölgede olması nedeniyle’ durdurulması için çağrı yaptı.

Dikkat çeken yeniliklerden birini uzun süredir bahsi geçmeyen laiklik konusunun tekrar AP’nin gündemine girmesi oluşturuyor. İnanç temelliler gibi seküler olanın da dahil olduğu farklı yaşam tarzlarına saygı gösterilmesine ve din ile devletin birbirinden ayrı tutulmasına ihtiyacın altı çiziliyor.

-‘IŞİD’LE YETERİ KADAR MÜCADELE EDİLMİYOR’

Daha önceki belgelerde yer alan bazı eleştiriler dozu yükseltilerek bu metne de yansıtılırken, AB’nin ortağı ve NATO üyesi olduğu hatırlatılarak Türkiye’nin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve benzer örgütlerle yeterli düzeyde mücadele etmediği imasıyla kaleme alınan paragraf özellikle dikkat çekiyor.

Haberin tamamı için bakınız; http://tr.sputniknews.com/avrupa/20150610/1015933164.html#ixzz3cowPwz8j

Haberlerin satır aralarında neler ima edilmektedir?

İngiltere ve Amerika;

-“Erdoğan uzlaşmacı tavır takınmalı.” Bunun siyasetteki anlamı, Bizi dinlemiyor!”

Avrupa Parlamentosu;

-Rusya’ya yaklaşmamalı, Nükleer teknoloji’den vazgeçmeli. Bunun siyaset dilindeki manası; “Türkiye kendine seçenek ararsa, tekerine çomak sokarız!”

Devam edecek…

Sultan Abdülaziz çok uzun bir aradan sonra ve bir Osmanlı Hükümdarı olarak Mısır’a seyahat ederek, Mısır’la olan bağları güçlendirir. (Gerçeğinde Erdoğan’ın da hedefleri arasında  Mısırla ilişkileri ilerletmek ve orduyu -Yerli teknoloji-üretimle- güçlendirmek vardır. İlginç değil mi?)

-Sultan ayrıca dönemin şartlarına göre Donanmayı dünyanın sayılı donanmalarından biri haline getirir.

-Alınan borçlar “Saraylar yaptırılıyor!” görüntüsü altında, devletin güçlendirilmesi için harcanır.

-İngiltere ve Fransa, Abdülaziz’in çalışmalarıyla ilgili gerçek  niyetinin farkına vardıklarında, kontrol ettikleri-yerel uzantıları üzerinden (Hüseyin Avni ve Mithat Paşa’lara) bir darbe yaptırırlar.

Gelecek bölümde bunların detayları verilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SPAM ENGELLEME SORUSU

*

Next Post

Osmanlıdan Cumhuriyete darbeler, Tarih (aptallar için) tekerrür etmektedir (7/Son)

Sal Haz 23 , 2015
Önceki Yazı Sonraki Yazı   Osmanlının kıskaçtan kurtulmak için yaptığı son iki hamle, Sultan Abdülaziz ve 2. Abdülhamid’e yapılan darbelerle söndürülür ve Osmanlı, 1909’da fiilen sonlanır. I.Dünya Savaşı’nda, Almanlar gibi Osmanlılar da artık birer figürandır. Gerçeğinde bu savaşın sonucu baştan bellidir. Gerçek (paylaşım) savaşı: 2. Dünya Savaşı’dır. Osmanlı’nın fiilen bitmesi, […]

Eğitim

↓