Kirli olan siyaset mi, insan mı? (2)

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

İçerikte, “ÖSYM, şifre skandalı!” ile ilgili değişik gazetelerden haberler verilmektedir. Okuyanlar bu kadar değişik haber ritimlerinin zenginliği karşısında, “Amanın yeşil bursa, yar yanımda dursa, Sever miydim onu şimdiki aklım olsa! ” şarkısı eşliğinde oynayacaklardır. Böyle saça böyle tarak! Böyle siyasetçiye böyle medya, böyle medyaya böyle okuyucu, böyle okuyucuya böyle medya ve haberler… “Amanın yeşil Bursa!

Artvin’de avukatlık yapan Ayla Varan, ” yaklaşık 1,7 milyon öğrencinin katıldığı üniversiteye giriş sınavı’nda (YGS) ‘şifreleme’ yapıldığı…” iddiası ile ilgili bir duyum alır ve bunu birileri ile paylaşır.

Bakalım, yaklaşık iki milyon öğrenci ile dört milyon veliyi, toplam 4-5 milyon seçmeni ilgilendiren bu iddia gazetelerin manşetlerine nasıl yer bulmuştıur?

Milliyet, “insanı şoke eden ayrıntılar…
Abbas Güçlü’nün bu konuyla ilgili yazdığı yazı: Ciddiye alıp incelediğinizde gerçekten de birebir doğru cevap anahtarı ile örtüşen şifreler de var. Ama daha da önemlisi internette günlerdir dolaşan “mod medyan“ yazışmaları insanı şoke etmeye yetiyor da artıyor…”

Habertürk; “Bu bir bilişim depremidir, sınav iptal edilmeli”

“Prof. Dr. Ersan Akyıldız, “Eğer o kitapçık sistem tarafından üretilmişse. Çok net bir şekilde söyleyebiliriz ki bu sistem güvenilir bir sistem değildir.
Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Baykal ise şifre iddialarında 40 sorudan 20’sinden fazlasının doğru çıktığına dikkat çekerek, “Şimdi burada olay şu. Bu tesadüf açıklanabilir mi hayır açıklanamaz” dedi.”

Yenişafak, Bakan Çubukçu; İddialar gerçek dışı. Çıkar peşinde olanlar var” dedi

-“Bakan Çubukçu YGS soru kitapçığındaki şifreleme iddiaları hakkında yorum yapanların dikkatli olması gerektiğini belirterek, “Çok mahcup olacakları sonuçla karşı karşıya kalabilirler.

Çubukçu şöyle konuştu: “Böyle bir şey yok, iddialar gerçek dışı. Herhangi bir şekilde şifreleme söz konusu değildir ve olamaz da. Bilim adamları da konuyu net olarak ortaya koyuyor. En kısa sürede, herkesin kafasındaki düşüncelerin netleşeceğine inanıyorum.’

Radikal, YGS şifreli kopya skandalını bir an önce çözüme kavuşturmanın

Bir yolu da öğrencilerin üzerlerinde karalama yaptıkları kitapçıkların incelenmesi. Eğitimcilere göre öğrencilerin şifreleme yöntemini uygulayıp uygulamadıkları karalama üzerinden tespit edilebilir, bunun için savcılığın harekete geçmesi gerekiyor. Eğitimcilere göre matematik testinde 30 net ve üzeri yapan öğrencilerin kitapçıkları incelenerek şifrelemelerle ilgili karalama yapılıp yapılmadığı tespit edilebilir…”

Hürriyet, YGS’de kopya çekildiği iddialarıyla başlatılan soruşturma…

Kapsamında Cumhuriyet Savcısı Sakınan, polislerle birlikte soruların hazırlandığı matbaada incelemelerde bulundu. Şifre iddialarının açıklığa kavuşması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve Emniyetten sonra TÜBİTAK da kitapçıkları incelemek üzere devreye girdi…

Şifre TÜBİTAK’lık
Öte yandan şifre iddialarının açıklığa kavuşması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve Emniyetten sonra TÜBİTAK da kitapçıkları incelemek üzere devreye girdi… Araştırma sonucunda hazırlanan rapor, savcılık ve ÖSYM ile paylaşılacak…”

GazeteVatan, YGS şifresine ‘engelli’ savunma!

Suçu soruları basan matbaa üstlendi. Kitapçıkları biz bastık: Meteksan Matbaacılık A.Ş, ÖSYM’nin yürütmekte olduğu sınavların sorularını basan ve organizasyonunu yapan yüklenici şirkettir. YGS soruları da Meteksan matbaasında basıldı. Sınav soruları ÖSYM tarafından hazırlandı ve “yüksek güvenlikli”, bu konuyla ilgili personelin matbaanın içinde kaldığı ve dış dünyayla bütün iletişimlerinin soyutlandığı, yasaklandığı bir binamızda yapıldı.
Evet suçlu biziz: (“Basına verilen kopyadaki sıralamanın o zaman sorumluluğunu siz mi almış oluyorsunuz?” sorusu üzerine) Eğer bunun için bir suçlu arıyorsanız, evet suçlusu biziz.” (“Kendi inisiyatifinizle mi yaptınız?” sorusu üzerine)” Hayır ÖSYM’nin talimatıyla yaptık. Biz kendi inisiyatifimizle hiçbir şey yapmıyoruz.”

Cumhuriyet, ‘Organize bir durum var’

Eski ÖSYM Başkanı Eres Söylemez, sınav skandallarını Cumhuriyet’e değerlendirdi. Prof. Dr. Ali Demir’in ÖSYM Başkanlığı’na getirilmesiyle birlikte üniversite sınavlarında terkedilen “10 soru kitapçığı” uygulanmasının mimarı eski ÖSYM Başkanı, ODTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Eres Söylemez, her adaya özel soru kitapçığı uygulamasını anlamakta güçlük çektiğini, polis Koleji sınavıyla başlayan bir süreç yaşandığını vurgulayarak, “Asıl açıklanması gereken bu. Öyle sorulardan çıkan bir sorunla karşı karşıya değilsiniz. Organize bir durum var gibi” dedi.

Taraf, şifre palavra ÖSYM haklı…

Üniversite sınavında her adayın kitapçığındaki cevap şıklarının yerlerinin farklı olduğunu internet üzerinden belgeleyen ÖSYM, şifreleme iddialarını boşa çıkardı. ÖSYM, Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı (YGS)’nda doğru yanıtların şifrelendiği iddiaları üzerine aldığı karar doğrultusunda her adayın soru kitapçığı ve cevap anahtarını kendi internet sitesine yüklerken uzmanlar şifreleme iddiasını doğrulayacak bir örneğe rastlayamadı.

İllerin alfabetik sıralamasına internete yüklemesi süren kitapçıkları inceleyen uzmanlar “şifre var” iddiasının gerçeği yansıtmadığı görüşünde birleşti.

Zaman, Şifre iddiaları çürüdü kitapçıklarda doğru cevapların yeri farklı

ÖSYM’nin internet sitesinde yayınlanan 1 milyon 700 bin adayın soru kitapçığı, şifreleme yöntemiyle kopya çekildiği iddialarına son noktayı koydu. Adaylara verilen her kitapçıkta sadece yanlış cevapların değil, doğru cevapların da yerlerinin farklı olduğu anlaşıldı. Şıklar küçükten büyüğe doğru sıralandığında çakışma görülmüyor.

Uğur Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü Turgay Polat, “Hiçbirisinde bu iddiaları doğrular nitelikte bir şeye rastlamadık.” derken, FEM Dershaneleri Rehberlik Uzmanı Faruk Ardıç, master kitapçıktaki çakışmanın ‘şifre’ olarak tanımlanamayacağını söyledi.

Stratejik Boyut, İddiayı Ortaya Atan Sus Pus Oldu…

YGS kitapçıklarının şifrelendiği iddiasını ortaya atan avukat Ayla Varan, ÖSYM ve eğitimcilerin ‘şifre yok’ açıklamasına karşılık suskun kaldı. YGS kitapçıklarının şifrelendiği iddiasını ortaya atan avukat Ayla Varan, ÖSYM ve eğitimcilerin ‘şifre yok’ açıklamasına karşılık “İnceleme fırsatım olmadı” diyerek susmayı tercih etti.

Artvin’de avukatlık yapan Ayla Varan, ÖSYM’nin yaptığı açıklama sonrasında STAR Gazetesi’ne verdiği yanıtta “Çocuğum hastalandığı için yayınlanan aday kitapçıklarını incelemeye fırsatım olmadı. Bundan sonra konuşmak istemiyorum. Öğretmenler artık kitapçıkları incelerler” diye konuştu.

Güneş, ÖSYM eski Başkanı Yarımağan,

YGS skandalına, ‘1 milyon 700 bin kitapçık fantazidir. Yeni yönetim hangi haksızlığı giderdi’ diye sordu. ÖSYM eski Başkanı Ünal Yarımağan, YGS’de şifreli kopya skandalına sert sözlerle tepki gösterdi. ÖSYM’nin siyaset dışında tutulması gerektiğini belirten Yarımağan, ‘1 milyon 700 bin kitapçık fantazidir.

Yeni yönetim hangi haksızlığı giderdi?’ diye konuştu. CNN Türk’e konuşan Yarımağan, ‘YGS’de şifreli kopya ihtimalini yüzde 10’dan az görüyorum, bana mantıklı gelmiyor. Basın kopyasında farkında olmadan, dolaylı şifreleme yapılmış’ dedi… Eski ÖSYM Başkanı… Bazı rakamları tam söylemiyorlar. Trilyonda bir olasılık bile olamaz. Bilerek yapılmıştır ya da hata olmuştur’ dedi.

Akşam, Siyasilerin kanaatleriyle sonuca ulaşılamaz

YÖK eski başkanlarından Prof. Erdoğan Teziç, ‘YGS’de şifreli kitapçık’ iddialarıyla ilgili açıklamalardan tatmin olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gül’ü işaret ederek; ‘Eğer tarafsız bir makamda olması gerekenler açıklamalardan tatmin olduğunu söyleyebiliyorsa orada tam manasıyla bir vahamet vardır’ dedi

Olayın doğruluğu veya yanlışlığı henüz savcılık tarafından araştırılmakta olduğunda kimsenin elinde net bir bilgi bulunmamaktadır.,

Ancak, tarafsız medya! İçin olayın araştırılarak sonuçlanması, netleşmesi o kadar da önemli değildir….

Görev muhalefetse, uygulama her ne ise yanlıştır.

Görev desteklemekse, uygulama doğrudur.

Kaldığımız yerden devam…

Siyaset mi kirli, insanlar mı, anlayışlar mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SPAM ENGELLEME SORUSU

*

↓