IŞİD, El Kaide, Taliban ve işgal edilen ülkelerde yaşanan terör gerçeği (2)

Önceki Yazı
Sonraki Yazı
"Terör" kimilerine göre Fransız Devrimi'nin (*) yan ürünlerindendir.
“Terör” kimilerine göre Fransız Devrimi’nin (*) yan ürünlerindendir.

 

80’li yılların başlarında Amerikalılar Sovyetler Birliğine karşı koymak amacıyla “al-Kaide’yi” yarattılar, bugün ise Ortadoğu’daki ideoloji rakiplerine karşı koymak için IŞİD kuruyor. Vaktiyle “al-Kaide’nin olduğu gibi, bugün IŞİD Amerikan kontrolü altından çıkabilecek, Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da terör olayları düzenleyerek Batı’ya çok problem yaratabilecek. Bir gerçek değil ki, IŞİD ileride de Batı’nın çıkarlarına hizmet edecek. Tahminim şöyle: Bir zaman IŞİD ABD için tehdit oluşturacaktır. (1)

CIA tarafından eğitilen, birçok olayda piyon olarak kullanılan Usame Bin Ladin’in 1990’ların sonunda ABD karşıtlığıyla kontrolden çıkması, dünya gündeminde dönüm noktası olan 11 Eylül saldırılarına neden olmuştur.

11 Eylül 2001’de Dünya Ticaret Merkezi ve Pentagon’u hedef alan saldırıların Bin Ladin’in El Kaide’si tarafından düzenlendiği ilan edildikten sonra, George W. Bush’un yeni bir haçlı seferi başlattıklarını açıklama gafletine düşmesi, medeniyetler çatışması tezine kadar uzanan bir sürecin tetikleyicisi olmuştur.

George W. Bush ile süregelen temel hegemonik hedefler kapsamında olmasa da, bu hedeflere ulaşmada kullanılan araçlar açısından değişim yaşayan ABD dış politikasında, bazı devletler doğrudan hedef gösterilmiştir.

Bush yönetimi bunu, önce İran, Irak, Kuzey Kore gibi “haydut devletler”in kitle imha silahlarına sahip olduklarını ileri sürerek, sonra da teröre destek veren ülkelerden oluşan bir “şer ekseni” yaratarak meşrulaştırmaya çalışmıştır.

İşte bu ortamda gündeme gelen 11 Eylül olayı aslında zaten değişim geçiren ABD dış politika araçlarının kullanımı için mükemmel bir ideolojik alt yapı oluşturmuştur (2)

Sovyet işgalinde Afganlı Mücahitlere Batı’dan yapılan silah yardımları

“Mücahitlere 1 milyar doların üzerinde silâh yardımı yapıldığı halde cephedekiler yine de silâh yetersizliğinden yakınıyorlardı. Bu yardımların amaca uygun kullanılmadığının bir kanıtıydı. Tıpkı Pakistanlı memurlar gibi mücahit liderleri de yolsuzluk yapmaktan geri kalmıyorlardı. Örneğin, bu liderlerin birçoğu kendilerine dağıtılan silahlann büyük bölümünü cepheye göndermek yerine Darre kasabasındaki silâh pazarında satıyorlardı. Böylece hepsi kısa sürede dolar milyoneri olmuş ve Pakistan’da krallar gibi yaşamaya başlamıştı.

Aslında karışıklık ve yolsuzluklar, silâh sevkiyatım organize eden ve yöneten CIA’nın ilgili bölümlerinde başlıyordu. Yani balık baştan kokmuştu. Bazı Amerikalı gazeteciler. CIA’nın mücahitlere silâh yardımı projesi araştırıldığında, ABD tarihindeki en büyük yolsuzluğun ortaya çıkacağını iddia etmektedir.

Washington’daki bazı kaynaklar, Afgan cihadının ilk dört yılında mücahitlere silâh alınması için kongrenin ayırdığı 342 milyon dolardan sadece 100 milyon dolarlık bölümün mücahitlere ulaştığını, geri kalan bölümün ise “buhar olup uçtuğunu” söylemektedir.

Yine aynı kaynakların belirttiğine göre, Afgan mücahitleri için ayrılan ve kongrenin onayladığı resmî fonlar ile Nigaragualı gerillalar için kullanılan gizli fonlar birbirine karışmıştı.

Yani İran’a gizli silâh satışından sağlanan ve gerillalar için kullanılan paralar, İsviçre’de Afgan mücahitlerine silâh alımı için açılan resmî banka hesabına yatırılmış, böylece kongrenin onayladığı resmî fonlar ile silâh satışından sağlanan gizli paralar birbirine karışmıştı…” (3)

Yukarıda yazılanların kısa özeti;

-80’li yılların başlarında Amerikalılar Sovyetler Birliğine karşı koymak amacıyla “al-Kaide’yi” yarattılar, Bugün ise Ortadoğu’daki ideoloji rakiplerine karşı koymak için IŞİD kuruyor.

Washington’daki bazı kaynaklar, Afgan cihadının ilk dört yılında mücahitlere silâh alınması için kongrenin ayırdığı 342 milyon dolardan sadece 100 milyon dolarlık bölümün mücahitlere ulaştığını, geri kalan bölümün ise “buhar olup uçtuğunu” söylemektedir.

-Yine aynı kaynakların belirttiğine göre, Afgan mücahitleri için ayrılan ve kongrenin onayladığı resmî fonlar ile Nigaragualı gerillalar için kullanılan gizli fonlar birbirine karışmıştı.

Anlaşılması gereken;

-Terör örgütleri ile (özellikle silah üreten ülkelerin) İstihbarat kuruluşlarının “et-tırnak!” olduğu, bir taraftan silah-uyuşturucu ticareti yapılırken, diğer taraftan da kontrollerdeki  terör örgütleri üzerinden sömürgecilik ve hedef ülkelere operasyonlar yapılmaktadır.

İşte IŞİD, El Kaide, Taliban ve Afrika’da yaşanan örtülü savaşlarda kullanılan Kukla Örgütler’in hikayesi.

 

 

Resim; http://www.ensonhaber.com/murat-bardakci-isidin-bayragini-yazdi-2014-06-18.html

Açıklamalar; (*)“Terör sözcüğünün tanımına ilk defa Fransız Devrimi yeni bir boyut kazandırır. Fransız Devrimi’nin ilk yıllarında Fransa’da yürütme yetkisine sahip Convention, ülkenin dış güçler tarafından işgal edilmesine duydukları endişeden dolayı ve içteki sivil huzursuzluğun devrime zarar verebileceğini düşündükleri için olağanüstü önlemler alma gereği görürler. Bu amaçla kamu güvenliğinden sorumlu komiteyi (Comité de salut public) neredeyse diktatörlüğe varan yetkilerle donatırlar. 5 Eylül 1793 günü Convention bir bildiri ile devrim karşıtlarına karşı Terörü (la Terreur) açıklar: “Komplo kuran tüm kişileri dehşete düşürmenin zamanı geldi. Kanun adamları, Terörü başlatın.” Kamu güvenliğinden sorumlu komitenin başındaki Maximilien Robespierre Terörün ateşli bir savunucusu olacaktır ve görevlendirilmesinden bir yıl sonra, 28 Temmuz 1794 günü despotluk suçundan idam edilene kadar binlerce kişinin infazına öncülük edecektir. Terör, yargısız karar verilen idamlara kadar giden uygulama şekli ve halk üzerinde bıraktığı korku ile tarihe devlet eliyle gerçekleştirilmiş bir terör örneği olarak geçer.” (http://tr.wikipedia.org/wiki/Ter%C3%B6rizm)

Kaynaklar;

(1) Daha fazlası için bakınız:  http://turkish.ruvr.ru/news/2014_10_19/BirgnDABDint/

(2) Yazının tamamı için bakınız; Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Araştırma Görevlisi H.Önal 

http://www.usak.org.tr/dosyalar/dergi/QF13kfpBBXa90YG7I5GfckcfOOTRUU.pdf

(3)Hedef Ülke Afganistan, Esedullah OĞUZ, Daha fazlası için bakınız;

http://www.canmehmet.com/bostondaki-bombalamanin-islam-musluman-topraklarin-isgalinin-terorle-baglantisi-1.html

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SPAM ENGELLEME SORUSU

*

Next Post

Ecevit, “Apo'yu neden verdiler hala anlamadım!” Silah yardımlarından sonra anlaşılmış mıdır?

Çar Eki 22 , 2014
Önceki Yazı Sonraki Yazı   Avrupa, ABD ve Rusya’ya yem olmamak için aralarında birleşirken,  Ortadoğu ve Afrika’da sömürdükleri bölgeleri ellerinden kaçırmamak için onları kendi aralarında böldükçe bölmektedirler. Önce, “Sırp, Bulgar, Ermeni, Arap, Kürt Milliyetçiliğini körüklediler. Biraz mesafe alınca sıra;  “Sünni, Şii, Vahhabi” vb. mezhep farklılıklarını -tekrar- kaşımaya geldi. İçerisinde bulunduğumuz […]

Eğitim

↓