Hıristiyan Batı İsrail’i neden kurdu (4)

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Ülkemizde ve yakın bölgemizde yaşanmışları kavrayabilmek, yaşanacakları öngörebilmek ancak, insanlığı geliştiren referans noktalarını bilmekle mümkündür. Bu anlayışla Dünyada son bin yılda yaşananlar masaya yatırılmadan, ne Batı ile olan ilişkilerimiz, ne bu ilişkilerden kaynaklanan meselelerimiz, ne de İsrail’in kuruluşu, nedenleri anlaşılacaktır.

Açıklamaya geçilmeden önce 8 ile 11’nci asra kısa bir göz atılırsa;

Adına “Orta Çağ”  denilen ve Avrupa için, karanlık olarak değerlendirilen bu dönemde Müslümanlar muhteşem bir medeniyet kurmuşlardır.

Bu asırlar, Avrupa için ne kadar, ‘karanlık ve yoksulluk” çağı ise, Müslümanlar ve insanlık için, aydınlık ve refah asırlarıdır.

Müslümanlar özellikle bu dönemde insanlığa bilgi ve sonucunda refah üreterek rehberlik yapmışlardır.

Önem ve tarihlerine göre son bin yılda yaşananlar,

-Haçlı seferleri, 11 ve 13’üncü asır,

– Magna Carta, 13’üncü asrın başları,  “Özgürlükler Sözleşmesi”, Günümüzdeki anayasal düzene ulaşana kadar yaşanılan tarihi sürecin en önemli basamaklarından birisidir. Anlaşma ile Kral bazı yetkilerinden feragat ederek, kanunlara uygun davranacağını kabul etmiştir.

-Osmanlı Devletinin kurulması, 13’ncü asır,

-İstanbul’un Fethi, 15’nci asır,

-İpek Yolu’nda taşınanların ağırlığının karadan, denizlere geçmesi, 16’ncı asır,

-“Aklın kiliseye karşı ayaklanmasından ortaya çıkan” ve ‘yeniden doğuş’ anlamına gelen ‘Rönesans’ hareketi, 16’ncı asır,

-İngiliz devrimi, 17’nci asır,

-Fransız ihtilali, 18’inci asır,

-Sanayi devrimi, buharla çalışan makineler ve diğer yeni buluşlar, 18’nci asır, (Devrimle ortaya büyük ölçekte hammadde ihtiyacı çıkar.)

-Rus Ekim Devrimi, 20’nci asrın başları,

-Birinci, İkinci dünya savaşları, 20’inci asır, (Hammadde kaynakları paylaşılır.)

-“Yahudi soykırımı”, (iddia tartışmalıdır) 20’nci asır, Yahudi soykırımının yarattığı panik ve korkunun İsrail’in kuruluşunu tetiklediği ifade edilse de, soykırım -dönem dönem- bin yıllık süreçte hep gündemde kalmıştır.

-İkinci Dünya Savaşı’ndaki yıkımın küllerinden Avrupa Birliği’nin filizlenir, (Gerçekte ABD-Rusya ortaklığı ve dünyayı paylaşımı birilerini ürkütür.)

-İsrail’in kuruluşu ve ardından patlak veren Arap-İsrail savaşları, 20’nci asrın ortaları,

-Arap Baharı! 21’nci asır,

-Otu çek köküne bak!

Çektik ve kökler, meseleleri besleyenlerden önemlileri sıraladık,

Devam edecek…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SPAM ENGELLEME SORUSU

*

Next Post

İsrail’in kuruluşu ile Müslüman ve Museviler kaybetmiş, Hıristiyanlar kazanmıştır.(son)

Cum Eyl 23 , 2011
Önceki Yazı Sonraki Yazı Hıristiyan Batının İsrail Devletini kurmasının altındaki nedenlerin başında; İngiltere ve Fransa arasındaki paylaşılamayan sömürgeler, Sanayi Devrimini sürdürmek için gerekli hammadde ihtiyacı, Yahudilerin Avrupa dışına sürülmesi ve ABD’nin büyüme hesapları gelmektedir. Yaygın olarak İsrail devletinin temellerini, gazeteci ve Politik Siyonizm’in kurucusu Teodor Herzl’in (1860-1908) attığı ifade edilir. […]

Eğitim

↓