“Herkesin din dersi 5… Bu kadar hırsız nereden çıktı” Önce bunun cevabına hazır olmalısınız (1)

Önceki Yazı
Sonraki Yazı
"Her ne arar ise kendinden ara!"
“Her ne arar ise kendinden ara!”

 

Tarım Toplumunda Toprağı, Sanayii Toplumunda Demiri, Bilgi toplumunda (Bilgi) insanı doğru işleyenler, işlemeyenlerine göre bir adım öne çıktıklarını, tarihin bize anlattığı çarpıcı örnekler üzerinden biliriz.

Bunlarla birlikte bazı şeyler daha biliriz. Örneğin;

Eleştirinin; “Bir insanı, bir eseri, bir konuyu doğru ve yanlış yanlarını bulup göstermek amacıyla inceleme işi, tenkit”

Özeleştirinin; “Başkalarının bize söyleyeceği (hatalarımızın-eksiklerimizin) onlardan önce (farkına varabilmek) söyleyebilmek, sanatı” olduğunu da.

Konumuz insan olduğuna göre önce malzemeleri ; “İnsan” ve “Aydın” tanımı yapılmalıdır.

-“İnsan”; Öğrendikleri ile farkında olan, öğrendiklerinden yeni bilgiler üretebilen varlık…

– “Aydın”; “Bir sorunun nedenini araştıran, bilgi toplayan, öğrendiklerini çevresindekilere yaymaya çalışan ve onlarla paylaşan, düşüncelerini özgürce savunan, baskıcı sistemlere karşı uygarca ve cesurca karşı koyabilen… edindiği bilgiler ile doğru varsayımlar kurabilen ve yargıya ulaşan, yeni bilgilerin ışığı altında kazanmış olduğu eski ya da yanlış düşünce ve tavrını değiştirebilen, başka insanların yanılgılarına da hoşgörülü olabilen, … kişi aydın olarak nitelendirilebilir.”(*)

Yukarıdaki tanımlara göre, “Aydın İnsan” ; öğrenerek farkında olan, öğrendiklerini diğerleri ile paylaşan, kendisindeki ve çevresindeki yanlışları gören, düzelten ve düzeltilmesi için çalışan “En Şerefli” varlıktır.

Prof. Üstün Dökmen, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın da bulunduğu “Geleceğin Öğretmeni” başlıklı sempozyumda,

-“Herkesin din dersi 5. İyi de bu kadar ahlaksız, hırsız nereden çıktı. Kolonları kesip galeri yapan da 5 aldı, ölen de… Din öğrenilen bir şeydir, ahlak keşfedilen bir şeydir. Din ve ahlak dersini koyarsan olmaz, onlar yine kolon keserler. Din ve ahlak bir arada olmaz” (1) der…

Demesi ile birlikte -haklı olarak bir yaraya parmak basar ve- bir tartışmayı başlatır.

Peki, bu ifadeleri söyleyen, Üstün Dökmen kimdir?

İnsan dilinin altındadır!” İfadesinden hareketle, Sayın Prof. Dr. Üstün Dökmen’i tanımak için bir yazısını aktaralım.

Çocuğumuz düşüp kafasını masaya çarpınca biz hemen masayı döveriz, “eh masa ehhhh sen niye orada duruyorsun!” diye, çocuk masa orada durmasa kafasını çarpmayacağını sanır ve büyüdükçe yaptığı her hatayı yükleyecek birini veya bir şeyi mutlaka bulur. Malum…

Kızının mezuniyetini izlemek için Balıkesir’den Erzurum’a gelen başörtülü anne, tören salonuna alınmamıştı. Vicdanı olan herkesin yüreğini cız eden bu olayın sorumlusu kimmiş? Kapıcı.. Şimdi oldu işte…

Kara Kuvvetleri Komutanı “Rektör iyi çocuktur, yapmaz öyle şey” falan demeye getirmişti. YÖK Başkanı da, “Rektörün haberi yokmuş” dedi, çıktı işin işinden… Kimmiş suçlusu? Kapıcı.

Mesela, bizim Balkan harbinden kalma, dandik vagonlara 160 Kilometre hız yaptırdılar. İlk virajda sizlere ömür… Kimin üstüne kaldı? Makinist’in.

Mersin’de bayrağımız yakıldı, yırtıldı. Askere taş attılar, panzere molotof… Memleket ayağa kalktı. Kimin yüzündenmiş?……… İki veled…

Gelene geçene ayran tost falan satan, kendi halinde sakin bir kasabaydı, Susurluk… İçişleri Bakanlığı, MİT, Jitem, generaller, özel tim polisleri, kumarhaneciler, bakanlar, milletvekilleri, işadamları… Bin kişi falan yargılandı. Her şey kimin başının altından çıkmış? Yeşil’in.

Deprem oldu… 7 vilayette 50 bin kişi öldü. Binlerce bina yıkıldı, on binleri ağır hasarlı. Hepsinin sorumlusu olarak kimi kulağından tutup hapse tıktık? Veli Göçer’i.

Edirne’de bebeler şakır şakır öldü… Hiç utanmadan bisküvi kolilerine koyup, gömdüler. “Araştırdık, ihmal yok” dediler. Peki, neden öldü bu yavrular? Klima’dan… Dikkat isterim, klimacı bile değil, klima.

Rakıdan öldük. O gün ile bu gün arasında ne değişti?…… Kapağın rengi…
Sanal “sorumlumuz” bile var…

Yollarda her gün 20 insanımız heba oluyor. Trafik Canavarı’ndan…
Dolar patlarsa? Enflasyon Canavarı’ndan…

Hatta “sorumlu olmayan sorumlumuz” da var…

Milli takım oynayıp yeniliyor. Suçlusu kim? Takıma alınmayan Hakan…

Domatesleri Ruslara kakalayamıyoruz… Sinekten…Deli dana geliyor. İnekten…
Millet hormonlu diye tavuk yemiyor. Erman Toroğlu’ndan.

Evleri su basıyor. Yağmurdan.

Ormanlar yanıyor. Sigaradan.

Gemi batıyor. Dalgadan.

İyi de kardeşim, uçak neden düşüyor? Rahmetli pilottan

Peki, bu şartlarda hayatta kalmayı Nasıl başarıyoruz? Allah’tan (2)

Ehhh.. Artık başlayabiliriz. Başlayabiliriz de;

Biz, gerçeğinde bu yeni yazıda, Cumhuriyeti, İnkilapları, Devrimleri, “Türk Tezi’ni, Din, Dil ve Müzikte Türkçeleştirme’yi, sonuçlarını yazacak, arı kovanına çomak sokacaktık. Bu konu ile giriş aslında iyi de oldu. Çünkü anlatılacaklar içerisinde ulaşılacak sonuçlarda bu konu da vardı.

Devam edecek…

İnsanlar kendileri için doğru olanı bulamıyorlar, olacaklar ki, yollara, yön ve trafik işaretleri yerleştirilmektedir?

 

 

Resim;http://www.haberdar.com/ustun-dokmen-herkesin-din-dersi-5-bu-kadar-hirsiz-nereden-cikti-4028196-haberi/

Açıklama-Kaynak;

(*) Tanımda yararlanılan kaynak; http://www.yenicaggazetesi.com.tr/aydin-kime-denir-32277yy.htm

(1)http://www.taraf.com.tr/yasam/herkesin-din-dersi-5-ise-bu-kadar-ahlaksiz-hirsiz-nereden-cikti/#

(2)Yazıdaki vurgulamalar (yazarın hoşgörüsüne sığınılarak) tarafımızdan yapılmıştır. Prof. Dr. Üstün DÖKMEN, Üstün Dökmen’ den Hayata Dair. Haz 16th, 2011….http://www.makalem.net/wp-content/themes/kuazahaber/images/sp.gifBakınız; http://www.makalem.net/ustun-dokmen-den-hayata-dair#sthash.HRC44YTy.dpuf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SPAM ENGELLEME SORUSU

*

Next Post

Herkesin din dersi 5... Bu kadar hırsız!" ile "Dini ve ahlakı olanlar aç kalmaya mahkûmdur!" (2)

Per Şub 5 , 2015
Önceki Yazı Sonraki Yazı     “Ahlak gerekli” diyen, Sokrates*  ile, ”Nereye kadar ahlak?” ifadesinin sahibi Aristo ** Antik Yunan düşünürlerindendir. Aristo, “Batı Düşüncesinin en önemli iki filozofundan biri” Kabul edildiği için “Batı Medeniyeti anlayışı”nı özetlediği düşünülebilir. Bu anlayış İtalyan Makyavel ile daha da belirginleşmiş; “Kazanmanın ahlakı mı olur?” ifadesi […]

Eğitim

↓