Hasta Adam, Hastalıklı Toplumlar ve bir Halk ve Bankası’nın hikâyesi

Önceki Yazı
Sonraki Yazı
"Birdamla petrol bir damla kandan daha değerlidir." İngiltere Başbakanı Winston Churchill, Savaşların arka planını böyle açıklamaktadır.
“Birdamla petrol bir damla kandan daha değerlidir.” İngiltere Başbakanı Winston Churchill, Savaşların arka planını böyle açıklamaktadır.

Gelecekte belirleyici olacak bir gücün kuralını koymadan ve bunu kaynaklarla desteklemeden, özgür ve bağımsız kalmak ham hayaldir. Eski dünyada belirleyici olan kural; daha fazla sayıda düşman askerini öldürmektir.

Süreçle birlikte insanlar geliştikçe, Bilgi-Makine-Malzeme üretebilme yeteneğine sahip olabilenler kuralı belirlemişlerdir.

Sanayi Devrimi ile bu kural da değişir; artık güçlü olabilmek, çok üretmek, ucuz emek-hammadde temin etmekle mümkündür.

21’nci asır bilgi çağına gelindiğinde ise nerede ise tek kural; Enerjiye sahip olabilmektir. Çünkü, yaşanılan dünyada her şey sadece enerji ile hareket edebilmektedir.

Peki, Enerji nedir?

Enerji, “İş yapabilme kabiliyetidir.”

En açık ifadesi ile, Enerji’niz yoksa, iş yapma kapasiteniz, yeteneğiniz de yoktur.

Enerjiyi doğal yollarla (Güneş, Rüzgar ve su) elde edebileceğiniz gibi, Bilgi ile, (Nükleer teknoloji’ye sahip olmakla) elde edebilirsiniz.

Günümüzde enerji dediğimizde aklımıza ilk gelen, Petrol ve Nükleer teknolojilerdir.

21’nci asırda güçlü (bağımsız) olabilmek, Petrol ve Nükleer enerjiye sahip olmakla mümkündür.

Peki, Türkiye, Nükleer Enerji üretebilmekte ve  yeteri kadar Petrol kaynakları’na sahip midir?

Bu iki soruya maalesef “Evet” diyemiyoruz.

Bu durumda bizim 21’nci asırda belirleyici olan kuralların gereğini yapmamız mümkün değildir.

Neticesinde, Nükleer teknoloji ve petrolünüz yoksa (tam) bağımsızlık ham hayaldir.

Artık konuya girebiliriz.

Geçtiğimiz günlerde bir olay yaşandı,

Kimine göre bunlar; “Yolsuzluk, hırsızlık, arsızlık…”

Kimine göre; “Küresel Güçlerin ve yerli uzantılarının çökertme-tasfiye operasyonu…”

Bakalım mesele nedir?

“ABD elçisi: “Halkbank için uyarımız sonuçsuz kaldı imparatorluğun çöküşünü izleyeceksiniz!” 

Bir grup AB büyükelçisiyle 17 Aralık’ta büyükelçilikte yemekte buluşan ABD elçisi Ricciardone’un “Halkbank konusunu dile getirmiştik. Sonuç alamadık. Şimdi imparatorluğun çöküşünü izleyeceksiniz” dediği öğrenildiKurucuları arasında eski CIA ve MOSSAD başkanının olduğu United Against Nuclear Iran adlı kuruluşunun hazırladığı ve STAR’ın  duyurduğu Halkbank raporunda bu rahatsızlık ayrıntılı bir şekilde dile getiriliyordu. İran’ın Ankara Büyükelçisi Ali Reza Bikdeli’nin sözüyle başlayan raporda, “İran’ın petrol alışverişindeki para transferlerinde kilit olan Halkbank’ın daha  da önem kazanacağı” sözleri yer alıyordu…

…ABD Kongresi’nden çok sayıda parlamenter, bir süre önce Amerikan Dışişleri ve Hazine bakanlıklarına yazdıkları mektuplarla İran devletinin Halkbank üzerinden yaptığı altın ticaretine karşı önlem alınmasını istemişti.(1)

Bu habere karşılık,

-“ABD’nin Ankara Büyükelçisi Frank Ricciardone, hakkındaki iddiaları yazılı açıklama ile yalanladı.
Ricciardone, ABD’nin devam eden yolsuzluk operasyonuyla hiçbir şekilde ilgisi olmadığını vurgulayarak, “ABD ve Türkiye arasındaki dostluk ve işbirliği iki ülke için de hayati öneme sahiptir. Hiç kimse Türk-Amerikan ilişkilerini böyle asılsız iddialarla tehlikeye atmamalıdır. Böyle bir toplantı yapılmadığı gibi, haberlerde ortaya atılan iddiaların tümü tamamen yalan ve iftiradır” dedi.”
(2)

“İşte Halk Bankası’nı hedef yapan adım…

17 Aralık’ta hedef tahtasına oturtulan Halkbank ile ilgili önemli bir detay ortaya çıktı. Banka, operasyondan 20 gün önce Türkiye ile Kuzey Irak arasında imzalanan petrol anlaşmasında yer almış. Hatta hesapların toplanacağı şubeler bile belirlenmiş..

…Türkiye ile Kuzey Irak arasında gerçekleşen dev petrol anlaşmasının önemli bir parçası olması beklenen Halk Bankası ile ilgili önemli bir detay ortaya çıktı. 17 Aralık torba operasyonunun doğrudan hedefi olan banka, Neçirvan Barzani’nin 27 Kasım’daki Türkiye ziyaretinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Kuzey Irak arasında mutabık kalınan anlaşma metinlerinde yer aldı. Kuzey Irak, hesapların Halkbank’ta toplanmasını kabul etti. Anlaşmanın uygulamaya konulacağı şubeler bile konuşuldu.  …Bağdat ABD’li bankalara işaret ederken, Kuzey Irak’ın da Bağdat’a yeşil ışık yaktığı bilgisi geldi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise “Bizim yol haritamız net” mesajı verdi. Anlaşma gerçekleşirse

Türkiye Halkbank üzerinden ABD ve İngiltere’den sonra dünyanın 3’üncü büyük enerji finans merkezi olacak.

..Dünyanın en zengin petrol yataklarını Batı’yla buluşturmak isteyen Türkiye, Kuzey Irak’la tarihinin en büyük ticari işbirliğine imza attı. Bu kapsamda hem Türkiye’nin kurduğu Turkish Petroleum Company’nin (TEC) Kuzey Irak’ta petrol ve doğalgaz üretmesi hem de Kuzey Irak’ın petrol ve gaz rezervlerinin Türkiye üzerinden dünyaya pazarlanması konusunda Bölgesel Kürt Yönetimi ile el sıkışıldı…”(3)

Özetle haberde ne denilmektedir;

“…Dünyanın en zengin petrol yataklarını Batı’yla buluşturmak isteyen Türkiye, Kuzey Irak’la tarihinin en büyük ticari işbirliğine imza attı. Bu kapsamda hem Türkiye’nin kurduğu Turkish Petroleum Company’nin (TEC) Kuzey Irak’ta petrol ve doğalgaz üretmesi hem de Kuzey Irak’ın petrol ve gaz rezervlerinin Türkiye üzerinden dünyaya pazarlanması konusunda Bölgesel Kürt Yönetimi ile el sıkışıldı..”

Ve…

Bir damla petrol bir damla kandan daha değerlidir.” (İngiltere Başbakanı Winston Churchill)

Büyük savaşların arka planını açıklayan en net ifade budur.

-Peki, konuşulan “yolsuzluk, rüşvet, ihale, vurgunlar?”

-Batılıların Kapitalist Düzen‘inde yaşamak, … Çukuru‘nda yaşamak misalidir.

-Bu sistemde temiz kalmak, sıradan bir insan için bir, Evliya için üç gündür!

Batılıların, Batı Medeniyeti’nin kurucularının akıl hocası Makyavel ne demiştir?

-“Ne ahlakı yahu! Kazanmanın ahlakı mı olur?”

Kazım Karabekir Paşa, Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın, kendisine;

-“Dini ve ahlakı olanlar aç kalmaya mahkûmdurlar,” dediğini nakleder.

Toparlarsak…

-21’nci asırda belirleyici olanlara (güce) sahip olursanız,  Bağımsız-Özgür;

-21’nci asırda belirleyici olanlara sahip olamazsanız, Bağımlı-Tutsak olursunuz.

Nükleer teknolojiniz ve enerjiniz (petrolünüz) yoksa, (Tam) Bağımsızlık ham hayaldir.

Bunlarla beraber;

Zayıf ve borçlu bir ekonomiye sahip ülkelerin, alacakları borçlara ödeyecekleri yüksek faizler nedeniyle uydu ve sömürge olmaktan kurtulamayacakları;

İçeride birliğini sağlayamayan ülkelerin, güçlenemeyeceklerinden hareketle sömürgeleşmeye daha yakın oldukları;

İçeride güçlü bir birliğe sahip olmamaları nedeniye, uluslararası arenadaki pazarlıklarda ellerinin zayıfladığı bilinen hususlardandır.

Biz içeride iktidar  kapma savaşı oynarken, dışarıdakilerde, “imparatorluğu çökertme” oyunu oynamaktadırlar.

Anlaşılan, kimilerimiz hala ne tarihte yaşadıklarımızdan bir ibret alıyor, ne de iktidar hırsı ile İttihat-Terakki anlayışından uzaklaşıyoruz.

 

Resim; http://www.komikzede.com/cozume-dogru

Kaynaklar;

(1)Daha fazlası için bakınız; 21 Aralık 2013 Cumartesi  02:28  /star gazetesi http://haber.stargazete.com/politika/abd-elcisi-halkbank-icin-uyarimiz-sonucsuz-kaldi-imparatorlugun-cokusunu-izleyeceksiniz/haber-819016

(2) Daha fazlası için bakınız; http://haber.stargazete.com/guncel/ricciardone-operasyonla-ilgimiz-yok/haber-819099

(3)Daha fazlası için bakınız; MEHMET NAYIR 05.01.2014/Sabah gazetesi http://www.haber5.com/ekonomi/iste-halk-bankasini-hedef-yapan-adim

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SPAM ENGELLEME SORUSU

*

Next Post

Ecevit ve Demirel, “Vahdettin!” tartışması ile gerçekte halka bir mesaj mı verdiler

Çar Oca 8 , 2014
Önceki Yazı Sonraki Yazı   Devlet adamları her meseleyi konuşamaz, Bu görevi onların adına aydınlar yapar. Eğer, Aydınlarınız varsa. Aydın’ı, olmayan bir ülke, meyvesiz ağaç, susuz toprak misalidir. Aydın kimdir? -Aydın, “Bilen değil, bildiğini yayan”; -Aydın, “Zalim Sultan’ın önünde hak sözünü söyleyendir.”(1) Demek ki,  Aydın,  Bilen, bilgisini yayan ve cesur […]

Eğitim

↓