HAKKIMDA

                                                                                     

Tarih: Tamamlanmamış bir resim, bir hikaye ve gelecektir.

-Tarihi, yapanların değil, yazanların kaleminden öğreniriz. Yazanlar, dönemin iktidar sahipleri veya temsilcileridir.

-Tarih, bilinmeyen bir süreç olduğu için (tamamının) anlaşılması zordur.

-Tarihi, gerçek olarak değil de ; gerçek kabul edilenlerin bir yorumu olarak değerlendirmek gerekir.

-“Tarih, bir anlatıdır …” Tarih, geçmişin yeniden üretilmesi değildir. Tarih bir öyküdür

-Tarihle ilgili elimizde çok zengin bilgiler olsa bile, bilmediğimiz muazzam bir miktar vardır. Bu nedenle Tarihçi, bir konuyu yazmaya başladığında, eksik  bilgilerle başladığını unutmamalı, “Kesin Hüküm“e varmamalı, her yeni bulunan belgenin/kanıtın, tarih bilgimizi temelden sarsacak kadar önemli olduğunu unutmamalıdır.

-Tarih, kanıtların analizine ve yorumlanmasına dayalı olarak kendi yöntem ve prosedürleri ile bir disiplin temelli tarih görüşüdür. Tarihin (şüphecilikle) bir sorgulama süreci olarak vurgulanması önemlidir. Çünkü öğretmenlere, öğrencilerin sadece “öğrenmek” için değil, müfredatta özetlenen içeriği aktif olarak araştırması gerektiğini işaret eder. Bu sorgulama yaklaşımı: öğrencileri soru sormaya ve cevap aramaya, kanıtları bulmaya, analiz etmeye ve yorumlamaya; geçmişle ilgili farklı bakış açılarını yorumları keşfetmeye ve açıklamaya ve kanıtlara dayanarak kendi yorumlarını geliştirmeye ve kanıtlamaya teşvik eder.

-Öyleyse, Tarih, öğrencilere aktarılacak bir içerik, soyutlanmış bir kavram, yöntem ve beceriler bütünü değil, bunları bir araya getiren bir yaklaşımdır. Öğrenciler geçmişin bakış açılarını incelemek için tarihsel kavramları, yöntemleri ve becerileri uygulayarak tarihsel bilgi ve anlayış geliştirirler.

Tarih, gelecektir. Geriye bakılarak, ilerisini görebilen bir disiplindir.

Bu sitedeki bilgiler: Aslına sadık kalmak, ticari olmamak üzere, aktif link verilerek kullanılabilir,  alıntı yapılabilir.

 

 

Copyright 2014 www.canmehmet.com | Anasayfa

8 thoughts on “HAKKIMDA

 1. Sayin Can,
  Siz ve sizler gibi düşünen insanlar nedeni ile mevcut iktidarin %50 lere ulaştiğini düşünüyorum. Başarilarinizin devamini dilerim.

  1. Değerli Onur Uysal, bilirsiniz siyasi partiler, aynı düşünceyi ve değerleri paylaşan insanların ülkenin gelişmesi ve güçlenmesi için oluşturdukları kurumlardır. Siyasi partilerin çalışmalarının değerlendirilmeleri; ülkenin yönetimini teslim aldıkları noktadan, teslim ettikleri nokta arasında gelişmesine yaptıkları olumlu katkılardır. Bu manada ülkemizin büyümesine kim katkı sağlayacaksa, “marifet iltifata tabidir!” ifadesi yerini bulmalı, katkı sağlayanlar teşvik görmelidir.Teşekkürler, sağlıcakla kalınız.

 2. Değerli yazar,
  Biyografinizden sizi tanıma imkanı bulamadım. Biraz daha ayrıntı yazarsanız memnun olacağım. Ayrıca yazılarınızdan da sizin ne anlatmak istediğinizi, daha açık söyleyeyim, Atatürk’e karşı sevgi mi yoksa yergi mi beslediğinizi anlamış değilim. Öyle başlıklar var ki… Yazılarınızda kaynak diye gösterdiğiniz kişi ve yayınlara da ihtiyatla yaklaşmak gerekir diye düşünüyorum. Blogunuza şöyle bir göz gezdirdikten sonra edindiğim ilk izlenim bunlar. Daha dikkatli ve tamamını okumaya çalışacağım. Bundan sonra sizi ve yazılarınızı daha kapsamlı (olumlu olumsuz) eleştirmek, katkı koymak mümkün olabilecek. 28/03/2012 Av.Yakup PEKEL

  1. Değerli Yakup Pekel, konu ile ilgili tarafların görüşleri bir açık büfe misali sergilenmekte ve meraklısına bir kapı açılmaktadır. Sağlıcakla kalınız.

 3. Fazla bir şey yazmaya gerek görmedim, yazılarınızı dikkatle ve özenle okuyorum. Sayfanızın başlığı altında yazan “Herkes aynı şeyi düşündüğü zaman, ortalıkta doğru dürüst düşünen kimse kalmaz” sözünü şiar edinmeniz kalitenizi, bakış açınızı ve sosyal zekanızı ortaya koyuyor, saygılar sunarım.

  1. Değerli Ömer Apik, konuya ilginize ve görüşlerinize teşekkür ediyorum. Bilirsiniz, Tarih bir ilimdir; iddialar karşı iddiaları ile birlikte değerlendirilerek sonuca gidilmelidir. Kanaatimize göre okuyanlar belirli bir düşünceye kanalize edilmemeli, kişisel araştırmaları sonucunda düşüncelerini oluşturmalarına zemin hazırlanmalıdır. Sağlıcakla kalınız.

 4. Yazilarinizi dikkatle okudum. Sizi ovup de yanlis yola gitmenize sebep olmak istemem, ama soylemlerinizin coguna katildigimi soylemek istiyorum. Sizinle bizzat tanismak isterim.
  Nureddin Fatih Simsek
  Vancouver/Kanada

  1. Saygıdeğer Nureddin Fatih Şimşek, konuya ilginize ve nezaketinize teşekkür ediyorum. Sağlıcakla kalınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SPAM ENGELLEME SORUSU

*

↓