Greenpeace örgütüne soru; Türkiye Nükleere geçmesin de Batıya “işçi cenneti” mi kalsın! (3)

Önceki Yazı
Sonraki Yazı
Yoksulun, akıldan evvel ekmeğe, enerjiye, ihtiyaçlarını karşılamak için kaynağa ihtiyacı vardır.
Yoksulun, akıldan evvel ekmeğe, enerjiye, ihtiyaçlarını karşılamak için kaynağa ihtiyacı vardır.

 

Hello Greenpeace! Dünyada 800 milyon insan aç. Bir milyarı sudan mahrum. 2 milyarı elektrikle tanışmamış. 3 milyarda temel ihtiyaçlarından yoksun. (1) Petrol için öldürülen çocuk ve kadınları  saymadan…

Samimi olarak insanlığa hizmet etmek mi istiyorsunuz?

Aç adam özgür değildir. Hatta insan da değildir!

Geçen yüzyıl, ABD için emsalsiz bir büyüme, genellikle Batılı ülkelerin çoğu için de bir refah dönemi oldu. Sadece 2000 yılı için Uluslararası Brüt Hasıla %4,7’lik büyümeyle 31.362 milyar dolara ulaşmıştır.

Aynı dönemde, uluslararası ticaret hacmi %12 oranında artarak 2000 yılında 6.253 milyar dolara ulaşmıştır. Her gün, dünyadaki borsaların tamamında 1.300 milyar dolar tutarında sermaye hareketi gerçekleştirilmektedir.

Bununla beraber, bütün olarak ele aldığımızda, geçen yüzyılı insanlık için Kuzey ile Güney ve zenginler ile fakirler arasındaki eşitsizlik ve uçurumun büyüdüğü bir tarih dilimi olarak görürüz.

Sadece bazı güçlü ve paralı ülkelerin lehine dünyanın her yerinde “beyinleri” ve sermayeyi “emen” ve her türlü denetimden kaçan bir serbest Pazar ekonomik sistemi vardır ve küreselleşmenin sonucu zenginlerle yoksullar arasındaki uçurum gerçekten hızla büyümüştür.

Aşağı yukarı bir nesil önce, dünya nüfusunun en müreffeh yaşayan %20’si en fakirlerin %20’sinden tam otuz misli daha zengindi. Bugün için ise bu sayı tam iki katına çıkmıştır.

Somut rakamlar bu ifadelere daha da korkunç rezonanslar kalıyor.

En gelişmiş ülkelerde yaşayan bir milyar kişi, şu meşhur “tuzu kuru bir milyar”, dünyadaki tüm zenginliğin %60’ına sahip durumda bulunuyor ve dünyanın en az gelişmiş ülkelerinde yaşayan 3,5 milyar kişi ise dünyadaki zenginliğin sadece %20’sine sahip olabiliyor.

Bugün dünyada 1 milyar 200 milyon kişi günde bir dolar’dan daha az bir gelirle yaşıyor.

Günün birinde patlamayla sonuçlanabilecek bir özellik taşıyan bu durumu anlamak için Marksist olmak da gerekmiyor.

Uluslararası finans çevrelerinin azdırdığı vahşi liberalizm, Güney Doğu Asya, Arjantin ve Rusya’da olduğu gibi, birçok ekonomik krizin meydana gelmesine sebep oldu…” (2)

Türkiye (Kasıtlı uygulamalar sonucu) Bilgi üretememektedir,

Türkiye, Doğalgaz ve Petrol üretememektedir,

Türkiye, katma değerli (yüksek teknolojik karlı) sanayi malı üretememektedir,

Türkiye, Mevcut durumu ile “bir işçi cenneti”dir.

Türkiye, Ekonomik manada büyümekte,

Türkiye, ekonomik manada büyürken, cari açığı ve borcu da büyümektedir.

Türkiye, karlı (kazançlı) mal üretemediği için büyürken dahi kazancı ihtiyacı olan enerjiye yetmemektedir.

Rüzgar esmeyebilir,

Güneş açmayabilir,

Yağmur yağmayabilir.

Ancak, insanlar doymak, ısınmak; sanayisinin tekerlekleri dönmek ister…

Bunlar enerji olmadan mümkün değildir.

Ve…

Tüm gelişmiş ülkeler, Nükleer teknolojiye sahip ve bu sahipliğin verdiği güçle, gelişmemişleri, bunlara sahip olmayanları alabildiğince sömürmektedir.

Kulağa ne kadar hoş gelmektedir:

-“Temiz çevre, Kirlenmemiş sular ve Topraklar!”

-Elbette, temiz çevre…

-Ancak, çözüm :gelişmişin, sanayileşmişin ve kalkınmışın samimi olmasında ve bu konuda samimi uygulamalarında;

-Çözüm; aç insanlara, gelişmişin, gelişmemişi kandırarak, kandırmaya hazır tutmasında, yemek, enerji yerine, ninni yerine geçen “barış şarkıları” söylemesinde değil!

-Göz boyamak için Kavak Ağaçları’na bayrak asmak hiç değil!

 

Devam edecek…


Resim; web ortamından  alınmış yazı tarafımızdan düzenlenmiştir.

(1)“..Soğuk savaş döneminin bitmesiyle, gelişmiş ülkelerin silahlanma yarışı için harcadıkları dev paraların, kısmen de olsa, dünyadaki fakirliğin ortadan kaldırılması amacıyla kullanılacağını sanıyordum. Bana öyle geliyordu ki, Hristiyan değerler üzerine inşa edilmiş medeniyetler, dünya üzerindeki 800 milyon insanın aç, bir milyardan fazla insanın içecek sudan mahrum kalması, 2 milyardan fazla insanın elektrik şebekesiyle henüz tanışmamış olması ve dünya nüfusunun yarısı olan 3 milyar insanın da temel ihtiyaç maddelerinden yoksun durumda bulunmasına asla tepkisiz kalmazlar ve içlerine sindiremezlerdi.”Yerküre Manifestom” MIHAIL GORBAÇOV, Sahife:36

(2) A.g.e.Sahife:36

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SPAM ENGELLEME SORUSU

*

Next Post

Greenpeace örgütü! Bunu duymuş muydun? “İlkbaharda usul usul yürü; Toprak Ana hamiledir” (4)

Çar Nis 30 , 2014
Önceki Yazı Sonraki Yazı   Kendine gelişmiş Batı, kendi çevresini ve insanını katlederek zenginleşmiş, bunu sürdürmek için sıra az gelişmiş ülkelere gelmiştir. Ancak, bu noktada bir sorun vardır. Kendileri ile gelişmemiş ülkeler arasındaki fark kapanmamalıdır. Bunun en kısa yoldan çözümü; “Kendilerinin yükseldikleri (aslında yükseldikçe değerlerini kaybettikleri) merdiveni -sanayileşmeyi- ortadan kaldırmak […]

Eğitim

↓