Cumhuriyet Yönetimleri Ülkelere Refah Sağlar mı? (7)

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

“Kazanmanın ahlakı yoktur” anlayışı ile sermaye sahiplerinin kendilerine göre geliştirmiş oldukları Cumhuriyet ve Demokrasi’nin son bin yıllık olgunlaşma (!) serüveni incelendiğinde, ekonomik boyutta kazananlarının “Halk, Kadınlar, Çocuklar ve Çevre”nin olmadığı, aşağıdaki tabloda çok açık olarak görülmektedir :

Dünyanın En Çok Satış Yapan Şirketleri ve Satış Gelirleri :

1.Walmart (Perakende) : 514 Milyar Dolar.

2.Sinopec Group (Çin, Petrol) : 415 Milyar Dolar.

3.Royal Dutch Shell (İng-ABD-Hollanda, Petrol) : 396 Milyar Dolar.

4.China National Petroleum (Çin, Petrol) : 393 Milyar Dolar.

6.Saudi Aramco (Suud-ABD, Petrol) : 356 Milyar Dolar.

7.BP (İngiltere, Petrol) : 304 Milyar Dolar.

8.Exxon Mobil (ABD, petrol) : 290 Milyar Dolar.

9.Volkswagen (Almanya, Otomotiv) : 278 Milyar Dolar.

10.Toyota Motor (Japonya, Otomotiv) : 273 Milyar Dolar.

En çok satış yapan şirketler ağırlıklı olarak “Petrol” ve “Otomobil” üreticileridir.

Dünyanın En Büyük İşverenleri

1) ABD Savunma Bakanlığı : 3,2 milyon çalışan.

2) Walmart (ABD, Perakende) : 2,3 milyon çalışan.

3) Çin Halk Kurtuluş Ordusu : 2,3 milyon çalışan.

4) McDonald’s (Dünyadaki en büyük gıda zinciri şirketi) : 1,7 milyon çalışan.

5) Çin Ulusal Petrol Şirketi : 1.7 milyon çalışan.

En büyük işverenler (!) listesinin başında, dünyada en çok kazanan (sömüren) Amerika ve Çin Devlet Orduları ile çok uluslu Perakende – Gıda Şirketleri gelmektedir.

Dünyada En Çok Kazanan Şirketler :

– ICBC (Çin Bankası) : Varlık değeri 3 trilyon 473 milyar dolar.

– China Construction Bank (Çin Bankası): 2017 Mart itibariyle piyasa değeri 201 milyar dolar.

– Berkshire Hathaway (ABD) : Dünyanın en zenginleri denildiğinde hemen akla gelen Amerikalı Warren Buffett’ın şirketidir. Berkshire Hathaway, 100 milyar dolara ulaşan nakit parasıyla gündeme gelmiştir.

– JP Morgan Chase (ABD) : Devler liginde yer alan bu şirket ABD merkezli olup, uluslararası bankacılık ve finansal hizmetler alanında faaliyet göstermektedir.

– Wells Fargo (ABD) : San Francisco – Kaliforniya merkezli olan banka Wells Fargo da, dünyanın 5. en büyük şirketi olarak karşımıza çıkıyor.

– Agricultural Bank of China (Çin Bankası) : Özel bir bankayken, daha sonra tamamı devlete ait bir şirket olmuştur.

– Bank of America (ABD) : Bankacılık ve finansal hizmetler alanında faaliyet gösteren bu çok uluslu şirketin piyasa değeri Mart 2017 itibariyle 232 milyar dolardır.

– Bank of China (Çin) : Çin’in en eski bankası. Piyasa değeri 141 milyar dolardır.

– Apple (ABD) : 2017’nin en büyük şirketleri listesinde 9. sırada yer alan Apple’ın yükselmesinde iPhone ve iPad – telefon satışlarındaki artışın etkili olduğu belirtilmiştir.

– Volkswagen (Almanya) : Otomobil üreticisi, satış geliri 278 milyar dolar.

– Toyota Motors (Japonya) : Otomobil üreticisi, 2017 itibariyle piyasa değeri 172 milyar dolar.

– Citi Group (Banka) : Kökleri 1812 yılına kadar uzanan şirket, 1895’de Amerika’nın, 1929’da da dünyanın en büyük ticari bankası haline gelmiştir. 200.000’in  üzerinde çalışanı olan şirketin piyasa değeri yaklaşık 164 milyar dolardır.

– General Electric (ABD) : Boston merkezli şirket şu anda elektronik ve bankacılık sektörlerinde faaliyet göstermektedir. Mart 2017 itibariyle piyasa değeri 261 milyar dolardır.

– Samsung Electronics (Güney Kore) : Elektronik sektöründe faaliyet göstermektedir. 93.000 civarında personeli olan şirketin piyasa değeri 254 milyar dolardır.

– Ping An Insurance Group (Çin) : Genel merkezi Shenzhen Çin’de olan şirket Sigorta, Bankacılık ve Finans alanında hizmet vermektedir. Piyasa değeri 2017 Mart itibariyle 101 milyar dolardır.

– Microsoft (ABD) : 1975’te Bill Gates tarafından kurulmuştur. Her eve bir bilgisayar fikriyle kurulan şirket, aradan geçen yıllar içinde bir dünya devi olmuş, sahibi Bill Gates’i dünyanın en zengin insanı haline getirmiştir.

Bu tabloya göre dünyanın en çok kazananları açık ara Bankacılar, Otomobil Üreticileri ve Elektronik (bilgisayar – telefon) şirketleridir.

Bu noktada çarpıcı bir bilgi aktaralım :

Türkiye’nin 500 büyük şirketinin toplam net satış değeri, Amerikan perakende devi Walmart’ın 514 milyar dolar olan satışlarının %58’ine ancak ulaşabilmektedir. Açık ifadesi ile Walmart; Türkiye’nin 500 büyük şirketinin toplam net satışlarını neredeyse ikiye katlamıştır.

Yaklaşık 82 milyon nüfusa sahip olarak, yeni yeni sanayileşen bir ülkeyiz.

Ülkemizdeki en büyük 500 şirket ancak, Amerikalı perakende satış yapan (yani açık ifadesi ile) bir bakkal kadar satış yapamamakta, daha doğrusu mal-hizmet üretememektedir.

Soru : Biz mi son yüzyılda gelişemedik, yoksa son yüz yılda dünya başka bir yere, biz de bir başka yere mi yürüdük ?!

Şimdi bilgileri karşılaştırmak ve sorgulamak adına, yazı dizimizin beşinci bölümünde Feodalizm konusunda açıklananları aşağıda tekrar aktaralım :

“Feodalizm – Derebeylik : Asiller-Soylular sınıfı, üretim yapan serflerin (topraksız köylülerin) çalıştığı toprağın sahibi olan ve serfler üzerinde askerî / yönetici sınıf olarak oturan sınıftır. Ortalama olarak soylu sınıf, feodal düzende yaşayan nüfusun onda birini oluştururdu. Üretim yapmaz, serflerin yaptığı üretimden pay alarak geçinirlerdi.

Feodalizm – Derebeylik düzeninde en alt ve en geniş tabakayı oluşturan serfler, soylunun toprağında üretim yapar ve tükettikleri çok az miktar haricindeki bütün ürünü soyluya verirlerdi. Serfler, siyasal haklara ve istediği zaman başka köylere göç etme hakkına sahip değildir. Serf, feodal beye bağlıdır ve beyliği terk etmesi yasaklanmıştır.”

Orta Çağ’da topraksız köylüleri (emekçileri) sömürenler, nüfusun onda biridir. Dokuz kişi çalışmakta ve bunlar bir kişiyi beslemektedir.

Peki, bugüne baktığımızda :

– Walmart (ABD, Perakende) şirketinde 2.3 milyon insan çalışmakta ve bilin bakalım kaç kişiyi beslemektedir ? Bir, iki veya üç…

Veya McDonald’s şirketinde çalışan yaklaşık 1,7 milyon insan, kaç kişi için üretmekte ve kaç kişi para kazanmaktadır ?

Son bin yıllık süreçte, özellikle Fransız Devrimi ile “Aydınlanan Kafalar (!)”, araç – gereçlerdeki gelişim kadar, insanların hakça paylaşımı konusunda bir sistemi neden geliştirememişlerdir ?

Bunda samimi mi olmadılar, yoksa kafaları “Kazanmanın ahlakı olmaz” düşüncesi ile mi bilgi üretti ? Bugün Irak’ta, Suriye’de, Libya’da, Bolivya’da ve Sudan’da aynı kafalar ne üretmeye devam etmektedirler ?

Devam edecek…

(Sonraki yazıda) Amerika ve Fransız Devrimleri gerçeğinde ne doğurmuştur ?

www.canmehmet.com

NOT : Şirketler, gelirleri ve çalışan sayıları için belirtilen bilgiler, çeşitli gazete ve dergilerden derlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SPAM ENGELLEME SORUSU

*

Next Post

Cumhuriyetin Kalkındırdığı Bir Ülke Var mı? (8)

Pts Ara 2 , 2019
Önceki Yazı Sonraki Yazı “Cumhuriyetin atası” olarak da kabul edilen 1789 Fransız İhtilali, bizdeki cumhuriyetin de atasıdır. Bu ihtilal, bir devrim / ihtilal midir; yoksa birilerinin örtülü operasyonu mudur? Bir olayda ulaşılan sonuç, o sorunun en doğru ve kısa yoldan cevabıdır. Bununla birlikte, bir hareketin uzun vadeye yayılan (sosyal – kültürel […]

Eğitim

↓