Boşanmaların artması neyin göstergesidir, boşanmalarda kadınların söylemediği ana sebep (2)

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Erkekler kadınlar için yoğun, çocuklar için hafif; kadınlar erkekler için ılımlı ama çocuklar için yoğun bir sevgiye sahiptir. Yani, bir süreç içerisinde kadının çocukları oluyor ve özellikle de iyi para kazanıp güçleniyorsa, adam (koca) işe yaramaz (duruma) konuma düşmekte ve işte o zaman hep birlikte vakit geçirmediğimizgibi aptal saçmalıkları duymaya başlıyorsunuz (*)

Kimse size karşı değildir, herkes kendi tarafındadır!

Aşağıda anlatılanlar Amerikan (kaynaklarına) toplumuna aittir.

-Evliliğin çalışması (yürümesi), her iki eşin de dikkat, çaba, niyet ve güçlü iletişim göstermesini gerektirir.

-Kadınlar, ilişkinin ağırlığını taşıdıklarını, duygusal çalışmaların çoğunu yaptığını ve ilişkiyi canlı tutmak için sürekli olarak yeni ve yeni şeyler bulmaları gerektiğini düşünüyorlar… “Karşılık olarak eşit olamadıkları ya da eşit konum almadıklarında (evlilik) sinir bozucu oluyor. Bir süre sonra rahatsızlık (boşanma düşüncesinin temeli atılıyor) başlıyor…

-Evlilik terapisinde birçok çiftin aynı konularda aynı argümanları vardır. Evlilik ve aile terapisti olan Olga Bloch: (tarafların) ihtiyaçları karşılanma-ma-ya devam edince karşılıklı öfke büyüyor; bu da bir ilişki için ölümcül bir faktör olmaktadır.

-(Taraflar) Cinsel yaşamlarından memnun değillerdir. Birçok çift için seks, evliliğin genel sağlığı için iyi bir barometredir. Kadınlar cinsel yaşamları hakkında şikayet edince, genellikle yatak odasının dışında daha büyük sorunlar vardır…

-Çok uzun süredir evli olan kadınların (çeşitli nedenlerle) boşanmak istediklerini ve artık duygusal olarak kendilerine bağlı hissetmediklerini söylüyorlar. (Bunun) “Aslında, kadınların evliliklerinden ayrılmanın bir numaralı nedeni olduğunu söyleyebilirim… Özellikle bu mesele mutsuz eşi başka yerde (mutluluk) aramak için daha savunmasız kılıyor.”

-Bağımlılık veya kontrol edilemeyen öfke gibi olaylar kadınları kenara itmektedir… (Kadınlar kenara çekilmektedir) Bu davranışların uzun sürmesi, birçok kadını geriyor, hayal kırıklığına uğratıyor ve (kadının) yaşama arzusunu gölgeliyor…

-Buna benzer nedenler insanlar geri dönüş noktasına ulaştırıyor ve bölünmeyi seçmeye zorluyor.” (1)

-Amerikan Sosyoloji Derneği tarafından yapılan yakın tarihli bir araştırmaya göre, kadınlar tüm boşanmaların üçte ikisini başlatıyorlar…Boşanmaların % 90’ı daha yüksek oranda üniversite eğitimi alan kadınlar tarafından yapılmaktadır…. Ve Kadınlar (neden) boşanmayı erkeklerden daha fazla başlatıyorlar?

-Genellikle bir kadın bana (danışmana) geldiğinde boşanmaya karar vermiştir…Kızgınlık bir evlilik katilidir…

-Kadınlar, evlilik örtüsünün altında (seçtiği) seçtiğimiz kişiyle ya da ruh eşiyle : gerçek ve çılgın, güven, yakınlık ve hassasiyet ararlar. Bağlı duyguya ulaştığında ve “yanlış” yanıtla karşılaştığında, bir tuğla bırakır. Sonraki günlerde bu tuğla (arada) örülecek duvar için (ilk) malzemedir….

-En basit biçiminde, kadınlar bağlantı istiyor ancak (neyi-neden) istediklerini bilmiyorlar, bu yüzden erkekler akıllarını okumalı. Bu, iletişim arızasının sıkça gerçekleştiği yerdir. Kadınlar ne istediklerini söylemiyorlar ve erkekler “anlamıyor”. (Bu da) aradaki duvarı yükseltiyor…

-(Boşanmaya giden süreç) Bir kadının (başlarda) genellikle neden mutsuz olduğunu merak etmesiyle başlar. Kendi kendine (yardım almak adına) kitaplar okuyarak kendisi üzerinde çalışır. Belki de danışmanlık ister, (konuda) egzersiz yapmaya başlıyor veya kendine (gelecek için) bir gelişim biçimi yapar… (kadın) Evliliğe mikroskop altında bakınca çok sayıda ihlali ortaya çıkarmaktadır. ‘Evin (bakımına)  yardım etmiyor. Çocuklarıyla yeteri kadar  ilgilenmiyor… Hediyelerini almıyor. Onunla (eşi ile) vakit geçirmiyor, Onu  dinlemiyor, onunla hiç bağlantı kurmuyor…’ Bu sorgulamalarla evliliğin tüm hatalarını araştırırken evlilik artık ona boş geliyor.

-Bir koca aldatmacası kadınların boşanma nedenlerinden biri olmasına rağmen… aldatma boşanma nedeni olarak sıralanırken, sadakatsizliğin nedeni tam olarak neydi? Bu soruya kadın müşterilerimle birlikte (tartıştığımda) girdiğimde hepsinin benzer bir versiyonu var: “Ben (kendimi) çok yalnız hissettim.” (Birçoğu) Birçok kez ofis romantizmiyle bu gerçeği fark ettiler.

-Boşanma kararı almak asla kolay değil. Birisi “Boşanmak istiyorum” sözcüğünü söyleyince, evliliğinin büyük ihtimalle yasını tutmaktadır ve uzlaşmaya çok geç kalınmıştır…

-Kocam çok üzüntü duysa bile, yine de utanç ve suçlama yaratıyor, (suçlamasına) yakıt dolduruyor. İkisi de eşlerinin masaya getirdiği hataları görürler ve aynaya bakmayı reddederler.

-…Eğer sadece evin çevresinde ve çocuklarıyla ona biraz daha yardım etseydi. Şikayetlerini duymuş ve ciddiye almış ve bazı değişiklikler yapmış olsaydı. Yalnızca ona olan sevgisini göstermesi için güzel bir şeyler yapmış olsaydı. Sadece onu seks (için) yapmadan tutsaydı….

-Bugünlerde kariyer sahibi olan pek çok kadın bağımsız olduğu ve hayatta kalmak için artık bir erkeğe ihtiyacı olmadığını (düşünüyor)….

Çoğu kadın bugünlerde (her şeyin) en iyisini istiyor… Bu Kadınların boşanmayı başlatmasındaki  (en temel) gerçektir. Kadınlar bugünlerde ne yazık ki en büyük hile yapanlar (dır) … boşanmaların çoğunun gerçek sebebi budur…(2)

-Kadınların boşanmayı başlatma nedenleri başında, “eşlerin ihmali“ni  farklı biçimlerde ve açıkça belirtmektedir….

-… Kültürel olarak kadınlar romantizm ve ruh arkadaşları hakkında bebek olduklarında (bebekliklerinden itibaren) saçmalıklarla beslenirler ve gerçekçi olmayan beklentilerle büyürler. Üniversite mezunu kadınlar da erkekler karşısında önyargılı yeni dalga feminizmi vuruyorlar. Günümüzde feminizm, olması gerektiği gibi eşit (olmak) demek değildir, (ondan) daha iyi (olmak) demektir ve (feminizm) kendisini bir zamanlar çürütmüş olan cinsiyetçi (bir) kültür kurumuna dönüştürmüştür.

Ayrıca, dediğin gibi, kadınlar genellikle kocalarına kendilerini nasıl hissettiklerini veya ne istediklerini söylemek istemiyorlar; çoğu zaman (bunu) kendilerini bile bilmiyorlar. Ardından, önceki tartışmalara körü körüne bakarak (sürdürerek) sevdikleri kişiyi bıçaklamışlar!

-…Erkekler, (sevmek konusunda) kadınlardan daha fazla büyük bir kapasiteye sahiptir. (iddiasındayım)

-Kadınlar sevdiklerinden veya sevdiklerini (düşündüğü) birinden kurtulmakta çok daha hızlıdır, ancak erkekler (bunu) nadiren yapar ve genellikle yaptıkları zaman kadını (hala) seviyorlar.  (bu) Biyolojik olarak anlamlıdır.

Erkekler kadınlar için yoğun sevgiye ve çocuklar için hafif sevgiye, kadınların erkekler için ılımlı sevgiye, ama çocuklar için yoğun bir sevgiye sahiptir. Yani, bir zamanlar kadının çocukları var, ve özellikle iyi para kazanıp güçleniyorsa, adam işe yaramaz… İşte o zaman hep birlikte vakit geçirmediğimiz gibi aptal saçmalıkları duymaya başlıyorsun…

Yukarıdaki anlatılanlar yorumsuz sunulmuştur. Şimdi yukarıda yazılanlar özetlenirse:

Bir gerçeği bir kez daha tekrar edelim: Kimse size karşı değildir, herkes kendi tarafındadır!

-Evliliğin yürümesi her iki eşin de dikkat, çaba, niyet ve güçlü iletişim göstermesine bağlıdır.

-Kadınlar, eşit olamadıkları ya da eşit konum almadıklarında (evlilik) sinir bozucu oluyor. Bir süre sonra rahatsızlık başlıyor…

-Çok uzun süre evli olan kadınlar (anlatmadıkları nedenler ağırlıklı olmak üzere)  kendilerini artık duygusal olarak bağlı hissetmediğini söylüyorlar.

-Kadınlar tüm boşanmaların üçte ikisini başlatıyorlar. Genellikle bir kadın danışmana geldiğinde boşanmaya karar vermiştir. Kızgınlık bir evlilik katilidir.

-En basit biçiminde, kadınlar bağlantı istiyor ancak (bunu neden) istediklerini (açıklamıyor) bilmiyor, erkekler kadınların akıllarını okumalı. (Bu olmayınca) aradaki duvarı yükseliyor.

Çoğu kadın bugünlerde (her şeyin) en iyisini istiyor… Bu Kadınların boşanmayı başlatmasındaki  (en temel) gerçektir. Kadınlar bugünlerde ne yazık ki en büyük hile yapanlar (dır) … boşanmaların çoğunun gerçek sebebi budur…

-… Kültürel olarak kadınlar romantizm ve ruh arkadaşları hakkında bebek olduklarında (bebekliklerinden itibaren) saçmalıklarla beslenirler ve gerçekçi olmayan beklentilerle büyürler.

Ayrıca, dediğin gibi, kadınlar genellikle kocalarına kendilerini nasıl hissettiklerini veya ne istediklerini söylemek istemiyorlar; çoğu zaman (bunu) kendilerini bile bilmiyorlar. Ardından, önceki tartışmalara körü körüne bakarak sırtındaki kişiyi, sevdikleri kişiyi bıçaklamışlar.

-Erkekler, (sevmek konusunda) kadınlardan daha fazla büyük bir kapasiteye sahiptir. (iddiasındayım)

-Erkekler kadınlar için yoğun sevgiye ve çocuklar için hafif sevgiye, kadınların erkekler için ılımlı sevgiye, ama çocuklar için yoğun bir sevgiye sahiptir. Yani, bir zamanlar kadının çocukları var, ve özellikle iyi para kazanıp güçleniyorsa, adam işe yaramaz… İşte o zaman hep birlikte vakit geçirmediğimiz gibi aptal saçmalıkları duymaya başlıyorsun…

Devam edecek…

www.canmehmet.com

Resim:web ortamından alınmış, yazı tarafımızdan düzenlenmiştir.

Yararlanılan kaynaklar:

(*)Amerika’da yapılan araştırmalardan

(1) )http://www.huffingtonpost.com/entry/reasons-women-leave-their-marriages-according-to-marriage-therapists_us_579fc7b9e4b0e2e15eb6ea31

(2)http://www.divorcemag.com/blog/why-do-women-initiate-divorce-more-than-men

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SPAM ENGELLEME SORUSU

*

Next Post

Sanayileşme aile ve çevreyi katlederken pozitif ayrımcılık yaranın üzerine tuz biber ekmektedir (3)

Paz Haz 4 , 2017
Önceki Yazı Sonraki Yazı   Yasalardan amaçlanan: İnsanların arasındaki ilişkiyi düzenlemek, aralarındaki sorunları çözmek mi, yoksa birilerinin elde ettiğini; diğerine, hakkı olmayana bol keseden dağıtmak mıdır? Konuyu biraz açalım: -“Hukukun üstünlüğü, kişilerin hükümdarlar (Ülkeyi yönetenler) tarafından keyfi kararlarla değil, kabul edilen kurallara göre yönetilmesini gerektirir. Bu kurallar genel ve soyut, […]

Eğitim

↓