Battı Medeniyeti! Silahları üretmek yetmez bunlara; Terör-Terörist-Savaş bulmak-çıkarmak gerekir (2)

Önceki Yazı
Sonraki Yazı
Sovyetlerin eski başkanı Mihail Gorbaçov; “..Bana öyle geliyordu ki, Hristiyan değerler üzerine inşa edilmiş medeniyetler, dünya üzerindeki 800 milyon insanın aç, bir milyardan fazla insanın içecek sudan mahrum kalması, 2 milyardan fazla insanın elektrik şebekesiyle henüz tanışmamış olması ve dünya nüfusunun yarısı olan 3 milyar insanın da temel ihtiyaç maddelerinden yoksun durumda bulunmasına asla tepkisiz kalmazlar ve içlerine sindiremezlerdi.” Demektedir.
Sovyetlerin eski başkanı Mihail Gorbaçov; “..Bana öyle geliyordu ki, Hristiyan değerler üzerine inşa edilmiş medeniyetler, dünya üzerindeki 800 milyon insanın aç, bir milyardan fazla insanın içecek sudan mahrum kalması, 2 milyardan fazla insanın elektrik şebekesiyle henüz tanışmamış olması ve dünya nüfusunun yarısı olan 3 milyar insanın da temel ihtiyaç maddelerinden yoksun durumda bulunmasına asla tepkisiz kalmazlar ve içlerine sindiremezlerdi.” Demektedir.

 

Ortadoğu’daki terör ortamı ile savaşlar, Batılı silah fabrikalarının kapanmaması için mi çıkarılmıştır? Yıl, 1972; Tahran’daki toplantıda ABD Başkanı Nixon, masadaki İran Şahı’na, Beni kurtar!” der. Peki, İran Şahı, Dünyanın Süper gücü Amerika’nın başkanı Nixon’ı kimlerden ve neden-nasıl kurtaracaktır?

Çöl Fırtınası (*) Amerikan savunma çevrelerine, askeri kesintiler dalgasının tersine döndürülebileceği yönünde yanlış bir ümit verdi. Kriz esnasında üst üste verilen siparişleri, savaşın hemen ardından İsrail’e, Suudi Arabistan’a, Mısır’a ve Türkiye’ye yapılan yeni bir satış turu izledi.

Fakat birçok kişi bu ortak heyecanın fazla sürmeyeceğini ve yeterli olmadığını biliyordu. Ticari bir havacılık grubunun başkanı olan Donald Fuqua, savaş bittikten kısa bir süre sonra şöyle demişti:

-“Çöl Fırtınası, bir iyi bir de kötü haber”di. İyi haber, zayiat oranının şaşırtıcı derecede düşük olmasının yanı sıra, fazla donanım kaybetmemiş olmamız. Fakat bu, savunma müteahhitleri için kötü bir haber; çünkü yenilenecek çok az envanter var. Bu, çok fazla yeni iş olmayacağı  anlamına geliyor.”

Düşüş kaçınılmazdı, hele de Sovyetler Birliği’nin nihai çözülüşü başlamış ve popülist demokrat Boris Yeksin Kremlin’de dümene geçmişken. Diğer yandan, Bush’un yönetimindeki Pentagon, savunma bütçesinde beş yıl zarfında yüzde 25 kesinti yapma planında ısrar ediyordu. (1)

Açıklananlardan anlaşılması gereken;

Soğuk Savaş’ı ortaya atan ve Amerika-Rusya’nın ekonomisi, Sanal “Uzay Silahları!” yarışı ile berbat hale gelir-getirilir. Ve artık silahları kendilerine –stoklara- değil, dışarıya satılması gerekir. Saddam’ın İran ve Kuveyt’e saldırtılmasının,  Ortadoğu-Afrika-Latin ülkelerindeki Darbelerin,  terör-El Kaide-Taliban-IŞİD çetelerinin hatta Arap Baharı’nın arkasında bunlar olabilme ihtimalinin yüksekliğidir.

Huey’in (Cobra, Bell Helicopter) kral olduğu ve ABD hükümetinin finansman ve izinler için kapılan ardına kadar açtığı 1970 ve 80’lerdeki ihracat patlaması döneminde, Bell Helikopteri için ürettiği motorlar dünyanın dört bir yanına gönderilmişti.

-300 Huey (Cobra) İran’a,

-100 tanesi İsrail’e,

-125’i Türkiye’ye,

-30’u El Salvador’a,

-l4 Saldırı helikopteri Şili’ye,

-60 Tanesi Arjantin’e ve

-112’si Arjantin’in rakibi Brezilya’ya;

Toplam 65 helikopter de Etiyopya, Liberya, Uganda, Zaire ve Nijerya’ya satılmıştı. Bu satışların hepsi 1973-1983 arasındaki on yılık dönemde yapıldı ve Bell helikopterlerinin tüm motorları Lycoming tarafından üretildi. Bu baş döndürücü bir işti ve Ordu fabrikasının son sürat çalışmasını sağladı. Fakat, ihracata rağmen fabrikanın günleri sayılıydı. (2)

Bir nokta dikkatinizi çekmiş olmalıdır. Örneğin; Bu devletler, satın aldıkları bu “Savaş Canavarları!”nı nerelerde kullandılar veya –ileride- kullanmak kısmet oldu!

Bunun cevabını biz vermeden önce meraklıları araştırmalıdır.

Bu –giriş-  bölümünü de özetlersek;

Oyun içerisinde oyun, varamazsan farkına, sürüde olursun bir koyun!

Koyun” bilindiği gibi; Etinden, sütünden, yününden, hatta sakatatlarından yararlanılan –düşünemeyen- bir canlı varlıktır.

Unutmadan! 1970-1980’li Yıllar, dünyada (gelişmekte olan ülkelerde) darbe ve devrim yılları mıdır? Meraklısı bunları da araştırmalıdır.

Devam edecek…

-2 Dünya Savaşı biter. Çok yüksek getirili Silah Ticareti’nin tadını alanlar arkasından, “Soğuk Savaş”ı kurgularlar. Ve sonunda sıra,  “Kaos” düzeni’ne, ‘Terör, Terörist Çeteler” –El Kaide- Taliban-IŞİD- Boko Haram’ vb.- üzerinden devletleri yönetmeye-sömürmeye-adam etmeye! Gelir.

www.canmehmet.com

Resim; web ortamından alınmıştır.

Açıklamalar; (*) “Birleşmiş Milletler’in (Aslında –BM- Bunlar, 3-5 devlet- örgüt! 200 devletin olduğu dünyada 3-5 Hükümdar!)  “Irak’a Kuveyt’ten çekilmek için tanıdığı sürenin dolması üzerine, ABD’nin, 1991’in başlattığı operasyonun –Savaş’ın- ismi. “ Gerçeğinde her şey bir oyundur. Saddam’ı savaşması için, İran’a ve Kuveyt’e  gönderen Amerikalılar, Batılılardır. Amaç, petrol ve silah ticareti, sömürüdür.

Resim; https://tr.wikipedia.org/wiki/Bell_AH-1_Cobra

Kaynaklar; (1-2) Savaş Ganimetleri, Sahife:208, 214.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SPAM ENGELLEME SORUSU

*

Next Post

Battı Medeniyeti! Silahları üretmek yetmez bunlara; Terör-Terörist-Savaş bulmak gerekir (3)

Sal Kas 17 , 2015
Önceki Yazı Sonraki Yazı Koskoca ABD Başkanı Nixon, Tahran’daki toplantıda Şah’a “Beni kurtar!” der. Bakalım Şah, ABD Başkanı’nı kimlerden ve nasıl kurtaracaktır? Şah’ın “Koskaca Başkan!”ı kurtarmasına geçmeden önce gelecek bölümde anlatılacak konu ile ilgili bir ipucu verelim. Bir –Savaş helikopterleri üreticisi- Sikorsky sözcüsü…Türkiye anlaşmasını, sanki ikinci Körfez Savaşı geliyormuşçasına sevinçle […]

Eğitim

↓