Mustafa Kemal Paşa İngiliz gazeteciye: “Sultanı (Vahdettin’i) biz uzaklaştırdık” diyerek, “Vahdettin kaçtı!” tartışmalarına son noktayı koymuştur.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı
Tarih, deniz misalidir. kendisine ait olmayanı uzun süre içesinde barındırmaz. Resim; https://archive.org/details/englishwomanintu00ellirich sitesinden alınmıştır.
Tarih, deniz misalidir. kendisine ait olmayanı uzun süre içesinde barındırmaz. 

 

Sabık Sultan Vahdettiniçin, “Sürgün edildi” ifadeleri gündemde yer almaya başlasa da, Mustafa Kemal Paşa’nın bu ifadesi, tartışmaları noktalayacak olması bakımından araştırmacıları için önemlidir.

Yazarı ve eser hakkında:

İsim; “KUVA-I MİLLÎYE ANKARASl “

Yazar; Grace M. ELLISON  (İngiliz Bayan gazeteci)

İngilizce yayım tarihi; Lozan-Ocak, 1923

”KUVA-l MİLLİYE ANKARASI” yazar, Grace M. ELLİSON, Cumhuriyet Turkiyesi’ni ilk ziyaret eden ve bu arada başta Atatürk olmak üzere bütün devlet büyükleriyle tanışıp röportaj yapan bîr İngiliz kadın yazardır…” (MİLLİYET YAYIN LTD. ŞTİ. YAYINLARI Birinci Baskı: Ocak 1973)

ÖNSÖZ (Yazarından)

“..Bu yazıları yazarken, Milliyetçi hareket başladığından beri, Ankara’da bulunmuş, tek İngiliz kadını olduğumu düşünüyorum. Başka meraklılar, yeni rejim altındaki bu ülkeyi ziyaret için izin istemişler, fakat Milliyetçi Türkiye, onların bekletilmesine karar vermiştir.

Bunu, onların, gerçekleri, daha önce taşıdıkları taraflılık görüşü ışığında değil, gördükleri gibi, yazıp konuşmakta kararlı olduklarından emin olmak için yapmaktaydılar.

Bana gelince Türkiye’ye, uyruğumdan ötürü üç defa açılmış kollarla davet edilmiştim. Bu defa ise uyruğumun kötülüğüne rağmen, oraya gitmeme izin verildi. Uyruğumun kötülüğü, o kadar acı bir gerçek ki, aklım bir türlü alamıyor. ..”

Lozan-Ocak, 1923

“GAZİ MUSTAFA’ KEMAL PAŞA’YLA KONUŞMA

LOZAN’DA konferans toplandıktan hemen sonra Gazi M. Kemal Paşa bana şu konuşmayı lütfetti:

Benim sorularını şöyle başladı:

Soru; “Genel havanın Türklerin aleyhine dönmesinde Büyük Millet Meclisinin rolü ne kadar geniş olmuştur?”

Cevap;“Bizim tutumumuz hiç değişmemiştir. Bizim birbirini tutmaz kararlar verdiğimize dair söylentiler yalandır, düşmanlarımızın akıllı propagandası bu yalanları ortalıkta dolaştırmaktadır. Hükümet yalnızca Milletvekillerine değil Tarihe de sorumludur.

Basının ileri sürdüğü konularda hiçbir sorumlu ve kendine saygısı olan bakan, varlığını borçlu olduğu ilkelere bağlılıktan ayrılamaz. Bütün bu yanlış haberler bazıları resmî makamlarda çalışan İngilizlerden çıkıyor.

Bunlar  bizim barış için yaptığımız yorulmaz çabaları ve onun sonuçlarını hep biliyorsunuz. Her ne kadar şahsen ben suçlanıyorsam da bundan ben sorumlu değilim. Ben yalnızca Meclisin Başkanıyım. Meclis demek tek adam demek değildir.”

Soru;“Türkiye’yle Büyük Britanya arasında samimi bir anlaşmaya varılacağına inanıyor musunuz?”

Cevap;“Bizim eski geleneksel dostluğumuzun geriye geleceğinden şüpheli değil, eminim. Olmaması için bir neden yok. Lehinde de pek çok sebepler var. Bizim özgürlüğümüz uğruna şeref ve namus dışında istediğimiz bir şey yok. Biz Sultanı, daha çok özgürlük temini uğrunda uzaklaştırdık” (Sahife:172, paragraf:2)

Mustafa Kemal Paşa ne demektedir?

-“Biz Sultanı, daha çok özgürlük temini uğrunda uzaklaştırdık.”

Sonrası araştırmacılarına kalmaktadır.


Meraklılarına; İçeriğe verilen tepkiler arasında, Mustafa Kemal Paşa’nın, “Sultanı uzaklaştırdık!” ifadesi ile kastedilen sultanın, “Son halife abdülmecid” olduğu ima/iddia edilmektedir. Maalesef tarihimizi/gerçeklerimizi bilmediğimiz için, Abdülmecid’in “Sultan” değil, “Halifeolduğunu (Saltanatın/Sultanlığın, 1 Kasım 1922’de kaldırıldığını), İngiliz Gazeteci’nin Mustafa Kemal Paşa ile ropörtajının, 1922 Yılı sonlarında (Vahdettin 17 Kasım 1922’de sürgün edilmiştir.) gerçekleştirdiğini, Son Halife’nin sürgününün ise, 1924 yılında olduğunu hatırlayabilirdik.

 

Resim; https://archive.org/details/englishwomanintu00ellirich sitesinden  alınmış, yazı tarafımızdan düzenlenmiştir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SPAM ENGELLEME SORUSU

*

Next Post

Mustafa Kemal Paşa İngiliz gazeteciye Ayasofya Camii'nin müze olmasını anlatmaktadır

Pts Nis 14 , 2014
Önceki Yazı Sonraki Yazı   Önemli konulara şahit olan ve bizlere aktaran yazar (gazeteci) hakkında: Yazar Grace Mary Ellison, Bahsekonu (Kuva-ı Milliye Ankarası) kitabının yayınlandığı (Ocak 1923) Tarihine kadar (yazdıklarından anlaşılan), ülkemizde yaklaşık 10 yıl zaman geçirdiği;  hem Sultan 2. Abdülhamid, hem Birinci Dünya Savaşı, hem de sonrasında ülkemizin işgali […]

Eğitim

↓