2023 Avrupa’sının yeni ekonomik devi Türkiye’nin yüksek teknoloji üreten gözbebeği şirketleri (11)

Önceki Yazı
Sonraki Yazı
Balıkların ve karıncaların birbirlerini yemelerini güçleri değil, suyun akışı belirlemektedir.
Balıkların ve karıncaların birbirlerini yemelerini güçleri değil, suyun akışı belirlemektedir.

 

 

Türkiye’nin orta gelir tuzağından kurtularak, 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmasında, yüksek katma değerli (İleri Teknolojik)  ürünlerin toplam ihracat içerinde en az yüzde paya sahip olması gereği elbette bilinir. Bu hedefin tutturulmasında AR-GE (Araştırma-Geliştirme) yatırımları hayati önemdedir.

“OECD’ye göre bir ürünün yüksek teknoloji sayılması, o ürünün imalatında kullanılan Ar-Ge yatırımlarının yoğunluğuna bağlı. OECD yaptığı sınıflandırmada uzay ve havacılık, bilgisayar, ilaç, bilimsel aletler, elektrikli makine, hassas ölçü aletleri ve elektronik büro malzemeleri vb. ürünleri bu kapsama dâhil etmiş. Buradan hareketle ülkelerin Ar-Ge bütçeleri, yüksek teknoloji imalatı ya da ihracatı ile ilgili önemli bir veri sunuyor… (1)

-“..Venus markası ile yerli cep telefonu üretimine başlayan ve 2013 yılında elektronik ürünlerden 2.5 milyar dolar ihracat geliri elde eden Vestel‘in bu alandaki çabaları kayda değer.

-Otomotiv üretir gibi hastane yatağı üretiyor.. Son beş yıldır Ar-Ge ve inovasyon yatırımlarına ağırlık veren Kayserili Nitrocare, niş bir alanda hem yurtiçinde, hem dünyada önemli bir pazar payına sahip olmayı başardı. Ürettikleri elektronik donanımlı hastane yatakları ile 72 ülkeye ihracat yapmaktadır…

-Airties dünya markası olacak…2004 yılında ABD Silikon Vadisi’nden Türkiye’ye dönüş yapan bir ekip tarafından kurulan AirTies, elektronik cihazları birbirine, internete ve insanlara kablosuz olarak bağlayan ürünler geliştiriyor. Dünya genelinde 10 milyondan fazla cihazı bulunan AirTies, uzman Ar-Ge kadrosu ile çip üreticilerine bağımlı rakiplerinin aksine kendi ürünlerini tasarlayıp geliştiriyor. İngiltere başta olmak üzere Avrupa pazarında iddialı olan Airties, 100 milyon dolarlık cirosunun yüzde 10’unu Ar-Ge’ye ayırıyor. Airties, kablolu-kablosuz yerel ağ ürünleri (LAN) internet üzerinden telefon (VoIP) ve televizyonun (IPTV) yanı sıra aksesuar ürünleri ihraç ediyor.

-Havelsan siber alanda ürünler geliştirecek..Başta Türk savunma sanayi ve bilişim alanlarında olmak üzere birçok sektörde ürün geliştiren Havelsan, son dönemde füzyon, Büyük Veri, bulut ve siberteknoloji alanlarında yeni açılımlar yapmayı hedefliyor. Yazılımda başarılı projelere imza atan ve 2013 yılında 78.6 milyon lira tutarında yazılım ihracatı gerçekleştiren Havelsan Körfez, Orta Asya, Uzakdoğu ve Afrika ülkelerine odaklandı.

-Netaş yazılımda beş kıtada var…Son yıllarda yazılımcı kimliği ile hem büyüme rakamları ile dikkat çeken Netaş, günümüzde beş kıtaya ihracat gerçekleştiriyor. Netaş’ın ürünlerini ise 160’tan fazla telekom şirketi kullanır durumda. 800’e yakın mühendisle kablolu, kablosuz ve optik yeni nesil teknolojiler alanında Ar-Ge faaliyetleri sürdüren şirket küresel boyutta yazılım hizmetleri fırsatlarını da değerlendiren Netaş, VoIP alanında küresel lider Genband, optik ve taşıyıcı Ethernet çözümleri alanında lider Ciena’ya ve GSM-R çözümleri alanında öncü şirket Kapsch’e teknolojik çözümler sunuyor. Şirket 2013 yılında 58.2 milyon dolarlık yazılım ihraç etti. (2)

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ’nin (TUSAŞ), 2011 yılından bu yana savunma ve havacılık sanayisinin ihracat şampiyonu…2005 yılından bu yana geliştirdiği ürünlerle küresel havacılık markası olma yolunda önemli mesafeler kat eden şirketin, 2011’den bu yana savunma ve havacılık sanayisinin ihracat şampiyonu olma unvanını elinde tuttuğu ifade edildi. “TUSAŞ bugün 1 milyar doları aşan cirosu ile dünyanın önde gelen havacılık firmaları arasında yer almaktadır. Şirket, 2005 yılında değişen ortaklık yapısı ile milli bir şirket olmasının ardından geçen 10 yıl içerisinde, cirosunu 10 katın üzerinde büyüterek, önemli küresel havacılık firmalarının alt yüklenicisi konumundan, kendi hava araçlarını tasarlayan ana ekipman üreticisi seviyesine ulaştı.” (3)

-(MÜSİAD) Katar’da düzenlediği High Tech Port by MÜSİAD Qatar Fuarı’nda.. Ares Tersanecilik’in, Katar için üreteceği 17 sahil güvenlik botunda ASELSAN’ın silah sistemi tercih edildi. (4)

-Türkiye’nin özel sermayeli en büyük savunma sanayii şirketi Otokar, Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri ile 661 milyon ABD Doları değerinde 8×8 taktik tekerlekli zırhlı araç sözleşmesi imzaladı… Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Otokar Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç, bu sözleşmeyle Otokar’ın 30 ülkeyi aşan zırhlı araç ihracatını bir adım daha öteye taşıdığına dikkat çekerken, “Körfez ülkelerine ihracat yapmakla kalmayacak, yerel ortağımızla kurduğumuz şirketimiz Al Jasoor (Cesur) ile yurt dışında üretime başlayacağız…” (5)

ASELSAN’ın sipariş defteri kabarık

Askeri ve sivil kullanıma yönelik yu¨ksek teknoloji sistem c¸o¨zu¨mleri gelis¸tiren ASELSAN’ın elindeki siparişlerin ekonomik büyüklüğü 5,7 milyar doları buldu. U¨retimin bu¨yu¨k bo¨lu¨mu¨nü siparis¸e dayalı gerc¸ekles¸tiren şirketin elindeki işlerin süresi 2025 yılına kadar yayılıyor. Şirket, ocak-eylül döneminde yaklaşık 2 milyar 150 milyon liralık satış gerçekleştirdi.

-Milli savunma şovu.. MÜSİAD’ın High Tech Port fuarı, milli ve özel savunma sanayi şirketlerinin şovuna sahne oluyor. 72 yerli savunma devi, yeni ürünlerini pazarlıyor. Son model teknolojilerle üretilen savunma, ulaşım, uzay ve lojistik araç gereçlerine katılımcılar yoğun ilgi gösteriyor. 34 ülkeden askeri delegasyon ağırlanan High Tech Port’ta iki günde bin 200 kayıtlı görüşme yapıldı.

Türk savunma sanayisinin ileri teknoloji üretimlerini yapan 75 firma, MÜSİAD’ın High Tech Port fuarında üretimlerini sergiliyor. Otokar, Vestel, Katmerciler, THY, Kibar Holding ile kamunun Aselsan, Havelsan, Roketsan ve STM gibi savunma sanayi şirketleri fuarda boy gösteren firmaların başında geliyor.

Otokar ana yüklenicisi olduğu Altay Ana Muharebe Tankını, Vestel ise insansız hava aracı Karayel Taktik İHA’sını görücüye çıkardı. Katmerciler’in yeni zırhlı personel taşıyıcı aracı HIZIR da ilk kez High Tech Port’ta sergilendi. Fuarın dikkat çeken bir diğer ürünü ise Türk Hava Yolları, Türk Teknik ve Kibar Holding’in ortak girişimi olan koltuk arkası ekranlı kabin içi eğlence sistemiydi. Roketsan ilk güdümlü füze CİRİT, ASELSAN ise İHTAR, İhasavar, Kangal VE Cats’ı sergiliyor.

BİN 200 KAYITLI GÖRÜŞME

Yeni Şafak’a konuşan High Tech Port’un Organizatörü Hakan Kurt, fuar kapsamında 34 ülkeden askeri delegasyonu ağırladıklarını belirterek, yabancı iştirakçilerle savunma şirketleri arasında bin 200 kadar kayıtlı görüşme gerçekleştirildiğini ifade etti. Türk savunma ve havacılık sanayisinin ileri teknoloji ürünlerini katılımcı ülkelerin önde gelen isimleriyle buluşturduklarını anlatan Kurt, “Önceliğimiz iç pazardı şimdi ise dış pazarlara açıldık. Amacımız dost, kardeş ülkelerin askeri ihtiyaçlarını karşılamak. Ülkemizdeki katma değerli ürün algısını artırmak istiyoruz. Önceden iç pazarda Türkiye’nin savunma sanayisinin yerli olması için çaba sarfediyorduk şimdi ise kendi sınırlarınımızı aştık. Pazar hedeflerimiz giderek çoğaldı. Bu teknolojiyi Körfez ülkelerine satmaya başladık” dedi.

İhtar kuş uçurtmuyor

ASELSAN standında ise ileri teknoloji ürünler arasında yer alan Anti-Drone Sistemi İHTAR, Çok Rotorlu İHA, el yapımı patlayıcıların karıştırılmasına yönelik geliştirilmiş olan Kangal, bomba imha robotu Kaplan, lazer güdüm kiti ve boru hattı güvenliğinin sağlanması için kurulan güvenlik yönetim merkezi sergilendi.

ASELSAN üretimi milli sistem İHTAR fuarın en çok ilgi gören ürünü olarak göze çarptı. Bu sistem çok alçak irtifa hava savunmasında ‘DRONE’ diye tabir edilen mini insansız hava araçlarını önlemeye yönelik geliştirildi.

İHTAR, şehir içi ve kırsal alanlarda; drone, mini ve mikro IHA tehditlerini yok etmek ve kritik tesisleri korumak görevini yürütüyor. Azami 40 kilometre menzile sahip ve mikro İHA’lara karşı dahi üstün koruma sağlıyor. İHTAR anti drone sistemi kritik bir üsse entegre edildi ve şuan kullanılıyor

Tanksavar Sabri Altay’ın yanında

OTOKAR‘ın ana yüklenicisi olduğu Altay Ana Muharebe Tankı fuarın en çok ilgi çeken makineleri arasında yer aldı. Üzerinde ana silah 120 mm’lik 55 kalibre top mermisi bulunan Altay, ilk milli tank olarak biliniyor. Hızır gibi yetişecek

Savunma ve güvenlik sektörüne yönelik yenilikçi ürünleriyle dikkat çeken Türk savunma sanayinin yeni gücü Katmerciler de lansmanını yaptığı yeni zırhlı muharebe aracı Hızır’la fuara damgasını vurdu. Kendi Ar-Ge Merkezinde geliştirdiği, NATO standartlarında, yüksek balistik ve mayın koruma seviyesine sahip, 4×4 taktik tekerlekli zırhlı muharebe aracı Hızır, lansmanıyla birlikte fuarda sektörün ilgi odağı oldu. Kırsal ve kentsel alanlardaki yoğun çatışma koşulları altında yüksek performans gösterecek şekilde tasarlanan Hızır, bu özellikleriyle silahlı kuvvetler ve güvenlik güçleri için güven artırıcı bir araç olmaya aday.

KATMERCİLER’DEN ZIRHLAMADA YERLİ ADIM

Katmerciler, HIZIR ile birlikte Jeep araç üzerine uygulanmış, Türkiye’de bir ilk olan “NEFER Zırh Sistemi”ni de fuarda sergiliyor. Bu zırhlama sistemi, 4×4 off-road özelliklerine sahip araçlar üzerine, hem kırsal hem de şehir içi kullanım için giydirildi. Araca özel, son teknoloji kompozit ve seramik bazlı malzeme sistemi geliştirilmiş olduğu için performansından neredeyse hiçbir kayba uğramayan araç tam yüksek koruma sınıfına sahip hale geliyor. Yurtdışından ithal edilen seramik bazlı zırhlama sistemi Katmerciler tarafından ilk kez Türkiye’de uygulanıyor. Şirket, Hızır için Ankara’da inşa ettiği 3 etaplı fabrikasında bu seramik bazlı zırhlama sisteminin yerli üretimi için de ayrı bir bölüm kuracak.

Ordunun göz bebeği CİRİT

2.75″ Lazer Güdümlü Füze CİRİT, taarruz helikopterlerinden hafif zırhlı/zırhsız, sabit ve hareketli hedeflere karşı kullanılan yüksek hassasiyetli etkin bir silah. Yeni nesil bir füze olan CİRİT, 2.75” güdümsüz roketler ile güdümlü anti-tank füzeleri arasındaki taktiksel boşluğu doldurmak amacıyla, 1.5 ila 8 kilometre menzil aralığındaki kritik hedeflere karşı kullanılması için tasarlandı. Kalifiye olarak seri üretime geçen, alanında ilk güdümlü füze CİRİT, ROKETSAN tarafından fuarda sergilendi. T-129 ATAK helikopterinin ana mühimmatlarından CİRİT, ziyaretçilerden büyük beğeni topladı. Ayrıca AT-802 Sınır Güvenlik Uçağı, AH-1W Cobra Taarruz helikopterleri, insansız hava aracı gibi farklı platformlara da entegre edilebiliyor.

Havada 20 saatlik kesintisiz denetim

Vestel Savunma Sanayi ise İnsansız Hava Araçları (İHA) Sistemleri ile fuarda boy gösterdi. Türkiye’de NATO’nun uçuşa elverişlilik standardı, STANAG 4671’e göre tasarımı ve üretimi yapılmış tek insansız hava aracı Karayel Taktik İHA’nın standı fuarda ziyaretçilerin en uğrak yerlerinden biri oldu. Vestel tarafından imal edilen Karayel, taktik insansız hava aracı kategorisinde değerlendiriliyor. Havada 20 saat kalabilen araç, 70 kilogram faydalı yük taşıyabiliyor. Vestel Savunma, ek olarak dünyada seri üretimi daha başlamamış olan Hidrojen ve Katı Yakıt Pili Teknolojisi alanında da çalışmalar yapıyor. Zırhlı araçlar için Katı Oksit Yakıt Pili prototipi geliştiriliyor.

Saldırıları önceden haber verecek

Kritik teknolojileri Türkiye’ye kazandıran Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticart A.Ş. (STM) de siber uzaydaki saldırıları daha gerçekleşmeden haber veren ilk Siber Füzyon Merkezi’ni fuarda görücüye çıkardı. Ankara’da STM bünyesinde faaliyetlerine devam eden bu yapı sayesinde siber güvenlik STM’nin iddialı olduğu alanlardan biri haline geldi. Siber füzyon, farklı kaynaklardan gelen verilerin birleştirilip, yapay zeka algoritmalarıyla analiz edildiği ve devamında makine öğrenmesi denilen mekanizmanın kullanıldığı yeni nesil bir yaklaşım olarak kullanılıyor. STM Siber Füzyon Merkezi sayesinde, her türlü tehdide karşı önceden önlem alınabiliyor. (6)

Yerli İHA “Bayraktar”, Heron’un pabucunu dama attı!

Türk mühendisler tarafından üretilen Bayraktar, silahlı olması ve havada en uzun süre kalma’ rekoruna sahip olması dolayısıyla Heron’dan çok daha üstün özelliklere sahip. Bayraktar, Türkiye’nin istediği özellikleri karşılayamayan Heron’a göre ise oldukça uygun bir maliyete sahip.

Kale-Baykar ortaklığında geliştirilen yüzde yüz yerli İHA Bayraktar’la Türkiye, silahlı İHA üretip kullanabilen 6 ülkeden biri oldu. Bayraktar da hem havada en uzun süre kalma rekoru’na sahip olması hem de silah yüklenebiliyor olması dolayısıyla İsrail yapımı Heron’un önüne geçti. Roketsan’ın geliştirdiği mühimmatla 8 kilometreden hedefini tam isabetle vuran Bayraktar, terörle mücadeleye önemli katkı sağlaması dolayısıyla da Türk Silahlı Kuvvetlerinin vazgeçilmezleri arasında yerini aldı. Yurt içinde ve sınır ötesinde Bayraktar’la bir çok terör hedefi imha edildi, çok sayıda terörist de etkisiz hale getirildi.

MALİYETİ ÇOK DAHA UYGUN

Bayraktar, Türkiye’nin istediği özellikleri karşılayamayan Heron’a göre ise oldukça uygun bir maliyete sahip. Heronların 10 adedinin maliyeti 200 milyon doları bulurken, 12 adet Bayraktar’ın maliyetinin ise 47 milyon dolar olduğu belirtiliyor. Sık arıza yapan Heron bakım ve onarım için İsrail’e gönderilirken, Bayraktar ise yerli mühendisler tarafından kısa süre içinde bakım ve onarımdan geçiriliyor.(7)

Devam edecek

-Ekonomik kalkınmamız için gerekli sermayeyi Enerji açığını tersine çevirerek gerçekleştireceğiz… Gereksiz harcamayı önlediğinizde geliriniz iki kat artmaktadır. Bu basit bir gerçek olmasına rağmen fazla kullanılması akıl edilememektedir…

www.canmehmet.com

Resim: tarafımızdan düzenlenmiştir.

Kaynaklar:

(1) http://www.turkishtimedergi.com/ihracat/teknoloji-ihracatinin-yildizlari-2/

(2)http://www.turkishtimedergi.com/ihracat/teknoloji-ihracatinin-yildizlari-2/

(3)http://www.trthaber.com/haber/ekonomi/savunma-sanayinin-ihracat-sampiyonu-yine-degismedi-254676.html

(4) http://www.dunya.com/gundem/aselsan-katara-silah-satti-3-sirket-de-yakin-takipte-haberi-294134

(5)http://finans.mynet.com/haber/detay/ekonomi/otokar-bae-ile-661-milyon-dolarlik-anlasma-imzaladi/128089/

(6) http://www.yenisafak.com/ekonomi/milli-savunma-sovu-2562257

(7) http://www.milliyet.com.tr/yerli-iha-bayraktar-heron-un-ekonomi-2365401/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SPAM ENGELLEME SORUSU

*

↓